Nie zawsze poczęcie kończy się upragnionymi narodzinami. Są na szczęście miejsca, gdzie można otrzymać pomoc. 15 października obchodzimy Światowy Dzień Dziecka Utraconego.
Jedną z działających na terenie archidiecezji instytucji, w których można bezpłatnie uzyskać profesjonalne wsparcie w sytuacji zagrożenia życia dziecka nieuleczalną chorobą, jest powstałe w 2014 r. Hospicjum Domowe "Pomorze Dzieciom". Swoją opieką otacza ok. 25 dzieci oraz ich rodziców, rodzeństwo. Z biegiem czasu fundacja rozszerzyła swoją działalność - w 2016 r. założono Hospicjum Perinatalne "Tulipani". Pary, które w okresie ciąży dowiedziały się, że ich poczęte dziecko jest dotknięte nieuleczalną, zagrażającą życiu chorobą, mogą tu liczyć na opiekę medyczną, psychologiczną i duchową. W 2020 r. powstała trzecia gałąź działalności fundacji - Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie Bliskiej Osoby "eMOCja", z którego pomocy korzysta ok. 500 osób rocznie. W ten sposób fundacja zapewnia ciągłość opieki. Osoby, które trafiają do hospicjum perinatalnego, mogą liczyć na dalsze wsparcie po porodzie - ze strony domowego dziecięcego hospicjum lub ze strony centrum "eMOCja".
- Naszą podstawowa misja brzmi: "Skoro nie możemy dołożyć dni do życia, to dokładamy życia do każdego dnia" - mówi Ewa Liegman, prezes zarządu fundacji. - Część osób traci wiarę, kiedy umiera ich dziecko. Inni, wręcz przeciwnie, w wierze znajdują ukojenie albo odnajdują w tak dramatycznych okolicznościach Boga. Pozostaje tajemnicą ich serca, dlaczego zdarzają się tak skrajnie różne reakcje - zastanawia się.
- Chcemy ze swoją działalnością dotrzeć do ludzi, którzy są poranieni cierpieniem związanym z chorobą lub stratą dziecka. Do fundacji zgłaszają się nie tylko osoby wierzące. Strata dziecka spowodowana jest różnymi czynnikami, takimi jak poronienie, choroby czy terminacja ciąży - wylicza ks. Andrzej Bulczak, kapelan hospicjum. - To, co jest kluczem do poradzenia sobie ze stratą dziecka, to nawiązanie i pielęgnowanie relacji z nim. Czasem trzeba wypowiedzieć na głos imię tego dziecka lub nawet mu je nadać, jeśli go nie miało. Niekiedy rodzice proszą swoje dzieci o wybaczenie, jeśli sami są winni lub czują się winni jego śmierci - tłumaczy.
- Oferujemy bezpłatne wsparcie psychologiczne i duchowe dla wszystkich rodzajów strat. Można spotkać się indywidualnie, ale także w grupach wsparcia. Owocne są również tzw. wspólne czwartki, czyli spotkania przy herbacie dla osób w żałobie. Osoby przeżywające niewyobrażalne cierpienie związane ze stratą mogą u nas spotkać się z innymi, którzy mają podobne doświadczenia - zaznacza E. Liegman. - Pomagamy ludziom rozwinąć w sobie wymiar duchowego rodzicielstwa. To jest proces, do którego się wzrasta i dojrzewa w bólu, bo to coś nienamacalnego, lecz niezwykle istotnego w radzeniu sobie ze stratą - tłumaczy prezes fundacji. - To bardzo ważne, żeby rodzice poczuli się rodzicami, nawet jeśli życie ich dziecka trwało tylko 2 minuty. Dużo dłuższą drogę muszą przebyć ci, którzy zdecydowali się na aborcję, a teraz mierzą się z tego skutkami - dodaje ks. Bulczak.
Dla takich osób organizowane są rekolekcje "Winnica Racheli". Mogą wziąć w nich udział nie tylko kobiety po terminacji ciąży, ale także mężczyźni. Najbliższe rekolekcje odbywać się będą 12-14 kwietnia 2024 r. Aktualności można śledzić TUTAJ.
Fundacja Hospicjum "Pomorze Dzieciom" organizuje różne wydarzenia promujące swoją działalność. 16 grudnia w Gdańsku-Brzeźnie odbędzie się kolejny Bieg Anioła, kiedy setki osób przebranych za anioły staną na starcie 5-kilometrowego wyścigu. Natomiast co roku w Dniu Dziecka 1 czerwca, o wschodzie Słońca, czyli o 4.17, 1000 ochotników wchodzi do morza, oddając w ten sposób hołd chorym, utraconym dzieciom.
Fundacja Hospicjum "Pomorze Dzieciom"
ul. Ugory 9, 80-663 Gdańsk
www.pomorzedzieciom.pl
www.hospicjumtulipani.pl
www.centrumemocja.pl