Od 19 do 21 października w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi potrwa kolejna, już 35. edycja przeglądu, któremu patronuje ks. Stanisław Ormiński, autor melodii Apelu Jasnogórskiego.
Tegoroczny festiwal odbywa się w wyjątkowym dla Rumi czasie - poprzedza 800-lecie miejscowości. Z tej okazji organizowany jest specjalny konkurs kompozytorski. - Wspólnie ze Społecznym Komitetem Obchodów 800-lecia Rumi, który zawiązał się w zeszłym roku pod przewodnictwem Kazimierza Klawitra, pragniemy uczcić jubileusz naszej miejscowości, która istniała już osiem wieków temu. Mamy tę pewność dzięki odnalezionej przez SKO 800 Rumia fotokopii dokumentu księcia gdańskiego Świętopełka Wielkiego z 1224 roku. Konkurs kompozytorski został już rozstrzygnięty. Wyniki zostaną ogłoszone podczas festiwalu. Będzie to duża forma, która po raz pierwszy zostanie wykonana w przyszłym roku, na oficjalnych obchodach jubileuszowych. Nagrodę główną ufundował prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego - podkreśla Daniel Ptach, dyrektor festiwalu.
MFMR jest jednym z 6 wydarzeń muzycznych, które kwalifikują do udziału w Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Tradycyjnie odbędą się trzy konkursy i cztery koncerty. - W zmaganiach zmierzą się młodzi organiści do 27. roku życia i zespoły chóralne niezawodowe. Oprócz tego będzie również konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim. Widzimy bardzo duży wpływ tego konkursu na chóry - wykonania kaszubskie można usłyszeć już w całej Polsce - zaznacza D. Ptach.
Partnerami koncertu został m.in. Totalizator Sportowy Sp. z o.o., właściciel marki Lotto. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Fundatorem jednej z nagród jest abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.
Wstęp na przesłuchania konkursowe i koncerty jest wolny. Szczegółowy program TUTAJ.