Nowy numer 48/2023 Archiwum

Gdyńska Kurtyna z nagrodą prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda po raz 8. wręczył Nagrody "Dla Dobra Wspólnego". Główne wyróżnienie w kategorii "Dzieło - przedsięwzięcie, projekt" otrzymał Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna "Kurtyna" z Gdyni.

Prezydent Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w gali finałowej 8. edycji Nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego" w środę po południu 15 listopada. - To jest dla nas niezwykle ważne wydarzenie - podkreślił. Poinformował, że do nagrody przyjęto 95 zgłoszeń. - Chcę zapewnić o jednym: nie było wśród tych 95 zgłoszeń ani jednego, które nie zasługiwało na nagrodę. Kapituła nie miała tutaj łatwego zadania - dodał.

Wyraził wdzięczność wszystkim zgłoszonym do nagrody osobom za "postawę obywatelską, patriotyczną, za budowanie społeczeństwa obywatelskiego Rzeczypospolitej, takiego, jakie chcielibyśmy mieć".

Nagrody przyznawane są od 2016 r. w czterech kategoriach: "Człowiek - lider", "Organizacja - instytucja", "Dzieło - przedsięwzięcie, projekt", "Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego".

W kategorii "Dzieło - projekt" na pierwszym miejscu znalazł się przegląd Teatrów Amatorskich im. M. Hermanna "Kurtyna", prowadzony przez Stowarzyszenie "Katolickie Centrum Kultury" w Gdyni-Małym Kacku. W przeglądzie chodzi o inspirację twórców amatorów, aktywizację i integrację środowisk katolickich, popularyzację twórczości hołdującej wartościom ewangelicznym i tradycji katolickiej, popularyzację sztuki teatralnej i rozwijanie wrażliwości na sztukę. Promuje on aktywność artystyczną m.in. młodzieży, osób z niepełnosprawnościami, stanowi także element pracy z osobami wychodzącymi z kryzysu, np. bezdomności albo po stracie.

- Wielkie emocje towarzyszyły nam do ostatnich minut. Apogeum nastąpiło w momencie, gdy przyjęliśmy wiadomość, że Kurtyna jest laureatem I miejsca. Panie prezydencie, nas tu powinna stać setka. Obiecuję, że marzymy dalej - mówił w Pałacu Prezydenckim Jarosław Szydłak, prezes KACK.

Gdyńska Kurtyna z nagrodą prezydenta RP   Jarosław Szydłak, prezes KACK, dziękuje za wyróżnienie w czasie gali w Pałacu Prezydenckim. Kancelaria Prezydenta RP

Ustanowiona przez A. Dudę w 2016 r. Nagroda Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego" promuje postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne, budujące wspólnotę obywatelską.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama