Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przygotowania do jubileuszu

We wtorek w siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony tematowi zbliżającej się peregrynacji relikwii św. Wojciecha po parafiach archidiecezji gdańskiej.

Spotkanie dla przedstawicieli mediów było okazją do zakomunikowania zbliżających się wydarzeń w Kościele gdańskim. Rozpoczynająca się 3 grudnia pielgrzymka relikwii patrona archidiecezji po wszystkich jej parafiach jest bezpośrednim duchowym przygotowaniem do obchodów jubileuszu 100-lecia istnienia diecezji w Gdańsku.

O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli: abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański, oraz ks. Krzysztof Borysewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, ks. Andrzej Wiecki, koordynator peregrynacji, i ks. Mateusz Tarczyński, dyrektor Wydziału ds. Komunikacji. Briefing poprowadził ks. Maciej Kwiecień, rzecznik archidiecezji gdańskiej.

Na początku metropolita gdański przedstawił główną myśl, która przyświeca organizacji obchodów jubileuszu i roku przygotowania do nich: – Chcemy, żeby to stulecie było wielkim wydarzeniem w naszej archidiecezji z punktu widzenia nie tylko historycznego, ale przede wszystkim z punktu widzenia wiary i ożywienia jej. Jest to ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy wiara słabnie, a ludzi ubywa z Kościoła, kiedy są różne problemy, z którymi się nieustannie mierzymy. Zamiast narzekać, chcemy zrobić coś konkretnego. Chcemy ten jubileusz przeżywać we wspólnotach po to, żeby ożywić naszą wiarę – tłumaczył abp Wojda.

Nawiązał też do postaci św. Wojciecha: – Poświęcił swoje życie głoszeniu Dobrej Nowiny i szerzeniu wiary. Przybył na tereny dzisiejszego Gdańska. Tam, gdzie dziś jest Góra Świętego Wojciecha, według kronik i wskazań historyków ochrzcił pierwszą grupę tutejszych mieszkańców. Z tamtego miejsca wyruszył w dół Wisły do miejsca, które dzisiaj nazywa się Gajem Wojciechowym, gdzie niedługo potem został umęczony 23 kwietnia 997 roku – zabity za wiarę włóczniami. Jest on naszym patronem, dlatego chcemy, żeby kult św. Wojciecha ożył w naszej archidiecezji. Dlatego też rozpoczynamy ten czas przygotowania, peregrynacji jego relikwii do wszystkich parafii i do wszystkich wspólnot zakonnych, które są na terenie naszej archidiecezji. Chcemy, żeby św. Wojciech ożywił naszą wiarę, żeby nam wskazał drogę na przyszłość – wyjaśniał.

– Zapożyczyliśmy to słowo od papieża Franciszka – chcemy zrobić „raban”, a więc coś, co przyciągnie uwagę nie tylko ludzi wierzących, ale również tych, którzy od Kościoła się oddalili, którzy czegoś w życiu szukają albo niekoniecznie chcą mieć cokolwiek wspólnego z Kościołem. Chcemy pokazać, że to nie jest coś złego, lecz wręcz przeciwnie – że Kościół i wiara to coś, co może nadaje sens ludzkiemu życiu – podkreślił metropolita.

Przygotowania do jubileuszu   - Chcemy zrobić "raban", a więc coś, co przyciągnie uwagę nie tylko ludzi wierzących, ale również tych, którzy od Kościoła się oddalili, którzy czegoś w życiu szukają albo niekoniecznie chcą mieć cokolwiek wspólnego z Kościołem. Chcemy pokazać, że to nie jest coś złego, lecz wręcz przeciwnie - że Kościół i wiara to coś, co może nadaje sens ludzkiemu życiu - podkreślił metropolita. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Następnie głos zabrał ks. Borysewicz: – W naszej archidiecezji testujemy synodalność jako pewną metodę pracy duszpasterskiej. To, co dzisiaj prezentujemy, jest owocem tego procesu. Bardzo zależy nam na tym, żeby to nie było jednorazowe wydarzenie sprowadzjące się do uroczystej celebracji, pikniku, ale żeby to było coś, co zaabsorbuje całą naszą społeczność kościelną. W kulcie relikwii nie chodzi o magię czy zabobony, ale o odkrycie postaci św. Wojciecha i jego misji, która jest cały czas aktualna. On przyszedł na nasze tereny jako zwiastun nadziei. I ten temat chcemy szczególnie odkrywać – powiedział. Zaprezentował następnie materiały przygotowane na Roraty, podczas których omówiony zostanie życiorys św. Wojciecha w oparciu o Drzwi Gnieźnieńskie.

Wypowiedział się również ks. Wiecki: – Relikwie są tylko pewną przestrzenią do ożywienia życia duchowego. Wcale nie chodzi wyłącznie o świętych, ale o to, by ukazać miłość Boga w ich życiu. Kiedy patrzy się na Drzwi Gnieźnieńskie i znajdujący się tam opis historii życia św. Wojciecha, to tak naprawdę widać tam powtórzenie życia Chrystusa. I właśnie celem peregrynacji relikwii jest ożywienie wiary w Chrystusa. Zapraszamy parafie do tego, by zorganizowały, dostosowując formę do własnej specyfiki, misje, katechezy czy rekolekcje – to są bardzo tradycyjne, znane już w Kościele narzędzia. Oprócz tego zachęcamy, by zrobić „raban”, czyli coś szczególnego, aby ludzie mogli poznać Chrystusa. Ma temu towarzyszyć głoszenie kerygmatu. Punktem kulminacyjnym obecności relikwii w parafii powinno stać się uznanie Chrystusa za jedynego Pana i Zbawiciela – zarówno w wymiarze wspólnotowym, jak indywidualnym – podkreślił.

Wszelkie informacje związane z peregrynacją relikwii św. Wojciecha oraz jubileuszem znajdują się na stronie www.wojciech25.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama