Nowy numer 09/2024 Archiwum

Jarmark św. Mikołaja - gdańscy dominikanie zapraszają

W I niedzielę Adwentu przez cały dzień gdański klasztor dominikanów zaprasza na Jarmark św. Mikołaja. W programie liczne atrakcje, a zebrane datki posłużą osobom w kryzysie bezdomności w ramach Kuchni św. Mikołaja.

Doroczny bożonarodzeniowy Jarmark św. Mikołaja wystartuje 3 grudnia na klasztornym dziedzińcu. - Cieszymy się, że kolejny raz będziemy się mogli z wami spotkać w ten zimowy, piękny czas. Będzie to okazja do przygotowania prezentów, wysyłania kartek świątecznych, skosztowania rzemieślniczych wypieków oraz spotkania św. Mikołaja - zapraszają gdańscy dominikanie.

Dochód z Jarmarku przeznaczony będzie na Zupę św. Mikołaja, która jest przygotowywana dla osób w kryzysie bezdomności w klasztorze. Dzieje się to w ramach Kuchni św. Mikołaja. W klasztorze dominikanów, w Duszpasterstwie Akademickim "Górka", co środę wolontariusze przygotowują treściwe zupy, które trafiają do potrzebujących.

Historia Zupy św. Mikołaja w Gdańsku zaczęła się ponad 30 lat temu od zanoszenia posiłków dla bezdomnych koczujących na dworcu kolejowym. Inicjatywa rozwinęła się w krótkim czasie do rozdawania gorącej zupy, a potem do organizowania Wigilii i Śniadań Wielkanocnych dla Ubogich, a w czasie pandemii powstała jeszcze Lodówka św. Mikołaja, dzięki której można podzielić się jedzeniem.

Zupę św. Mikołaja wolontariusze przygotowują dzięki drobnym wpłatom dobrodziejów, natomiast Lodówka św. Mikołaja przy murze klasztoru działa dzięki rzeszy osób, które pamiętają o ubogich i dzielą się jedzeniem. Wśród nich są m.in. uczniowie Szkoły Montessori w Kowalach, którzy co wtorek zapełniają lodówkę wyśmienitymi kanapkami.

Na niedzielę oo. dominikanie i młodzi z "Górki" oraz Duszpasterstwa Postakademickiego przygotowali napięty program jarmarku:

9.00 - otwarcie kawiarni w Katamaranie, stoisk jarmarku oraz warsztatów zdobienia bombek w Czarnej Sali
10.45 - przybycie św. Mikołaja - kościół i dziedziniec klasztoru
11.00 - modlitwa o pokój i wypuszczenie gołąbków pokoju z dziedzińca klasztoru
12.30 - koncert szant i pieśni żeglarskich o. Łukasza Filca OP (kawiarnia)
18.00 - koncert pieśni adwentowych na dziedzińcu klasztoru

Głównym daniem tegorocznego jarmarku będzie gorąca Zupa św. Mikołaja. W czasie odwiedzania i zakupów świątecznych prezentów na jarmarkowych stoiskach będzie można też skosztować sławnej dominikańskiej konfitury z pomarańczy, a także "przeorówki", czyli pigwówki ojca przeora. Będzie też można spróbować wyśmienitych ciast oraz smalcu z Choczewa. Patronem medialnym jarmarku jest gdański oddział "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama