Już ponad 200 osób z kilkunastu krajów uczestniczyło w wolontariacie w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności w Caritas AG. W 2024 r. zaplanowano w Gdańsku, Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022, zjazd dotychczasowych uczestników projektu. To tylko jedna z form takiego zaangażowania w kościelnej organizacji. 5 grudnia przypadał Międzynarodowy Dzień Wolontariatu.
W Europejskim Korpusie Solidarności, programie Komisji Europejskiej, który został stworzony dla młodych osób (18-30 lat) i umożliwia im udział w wolontariacie poza krajem zamieszkania, co roku w Caritas AG melduje się kilkanaście osób z różnych krajów.
- Zakwalifikowani uczestnicy przyjeżdżają do nas, gdzie czeka na nich mieszkanie, w którym wspólnie gospodarzą przez rok. Od nas otrzymują też po 5 euro dziennie kieszonkowego, a także opłacamy im bilety na komunikację miejską. Są ubezpieczeni zdrowotnie. Obligatoryjnie uczestniczą też przez kilkanaście tygodni w kursie języka polskiego, który przygotowujemy specjalnie dla nich. Mają możliwość wyboru pracy w naszych placówkach i sami decydują, co chcą robić. Część z nich wybiera pracę z osobami starszymi lub wymagającymi stałej opieki, jak choćby w gdańskim ośrodku przy ul. Fromborskiej. Część pomaga w pracach biurowych w naszej organizacji. Z kolei pozostali decydują się na angażującą i dającą wiele satysfakcji pracę w naszych świetlicach. EKS to szansa na to, aby odkrywać swoje możliwości, pasje, ale też przezwyciężać najróżniejsze bariery i ograniczenia - mówi Katarzyna Cybulska, koordynator projektu EKS w Caritas AG.
Wielu wolontariuszy EKS, którzy kończą swoją przygodę z Caritas i Gdańskiem, wraca do domu. Są jednak tacy, którzy chcą tutaj dalej się uczyć, studiować, a nawet zamieszkać. - Mamy chłopaka z Włoch, który już dostał pracę w Polsce. Wiemy, że po skończonym projekcie podejmie pracę zawodową tutaj, w Gdańsku. Bardzo podobna była sytuacja z chłopakiem z Francji, który też po skończonym projekcie został w Polsce. Spotykamy się nadal na ulicy. Polska okazuje się atrakcyjnym krajem dla młodych osób z Europy, które właśnie tu chcą budować swoją przyszłość - dodaje koordynatorka.
Doskonałym przykładem rozwoju zawodowego uczestników EKS są też dwie dziewczyny z Ukrainy, które zostały zatrudnione przez Caritas AG w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Za rok gdańska Caritas zaplanowała wielkie spotkanie uczestników wszystkich dotychczasowych edycji EKS. - Spodziewamy się prawie 200 osób, które odwiedzą miejsce swojego rocznego pobytu i opowiedzą nam, jak teraz, po tych wspólnych doświadczeniach, wygląda ich życie - cieszy się ks. Andrzej Wiecki, wicedyrektor Caritas AG.
Więcej o inicjatywach wolontariackich w Caritas AG w numerze 49. "Gościa Gdańskiego" na 10 grudnia.