W kościele pw. św. Elżbiety abp Tadeusz Wojda odprawił w niedzielę 10 grudnia liturgię w intencji 45. rocznicy powstania wspólnoty Effatha. To najstarsza grupa Odnowy w Duchu Świętym w archidiecezji gdańskiej.
Koncelebrowanej Mszy św. w pallotyńskiej świątyni przewodniczył metropolita gdański. W kościele licznie zgromadzili się członkowie wspólnoty. W homilii abp Tadeusz Wojda mówił o poszukiwaniu Jezusa Chrystusa w naszym życiu i zawarciu z nim przyjaźni. - Pierwszym krokiem jest wsłuchanie się w słowo, wsłuchanie się w Jezusa, wsłuchanie w głos Boży. Bóg przemawia do nas w różny sposób. Ale często człowiek jest tak zabiegany, że głosu Boga nie rozumie. W dzisiejszej Ewangelii przemawia do nas przez swojego Syna. To nawiązanie do narodzenia Jezusa, Syna Bożego w Betlejem. Dlatego musimy wsłuchiwać się w żywe słowo Boga, które jest w Ewangelii - mówił kaznodzieja.
Jako drugi krok metropolita gdański, wskazał otwarcie na słowo Boże. - To Słowo ma nas przemieniać, ubogacać. W czasie tego coraz bardziej otwieramy swoje serca na to, by w nich zamieszkał Jezus. By w sercu zamieszkało światło, które będzie codziennie rozświetlać ciemności mojego życia - dodał.
Trzecim krokiem według kaznodziei jest formacja. - To może najtrudniejszy krok. Wymaga żywej współpracy ze słowem, mojej osobistej odpowiedzi, mojego osobistego zaangażowania. Nasze życie ma się stać tym na wzór Jezusa Chrystusa. Te trzy kroki z pewnością są trudne i wymagające siły. Prócz tego na tej drodze poszukiwania głębokiej przyjaźni z Jezusem Chrystusem, zwłaszcza w czasie Adwentu stają na naszej drodze wielkie przykłady, jak choćby Maryja. Jeśli zaufasz to w twoim życiu dokonają się wielkie dzieła, tak jak w życiu Maryi. Jeśli otworzysz się na słowo, to w twoim życiu również pocznie się wielkie dzieło Boże - wskazał. Życzył również, by członkowie wspólnoty, którzy od 45 lat budują ją na fundamencie Jezusa Chrystusa, zawsze kierowali się się Jego nauką.
Po liturgii metropolita gdański uroczyście pobłogosławił każdego z uczestników Mszy św. Zgromadzeni wysłuchali też finałowej konferencji Witka Wilka o uzdrowieniu, którego nauki towarzyszyły przez kilka dni jubileuszowi gdańskiej wspólnoty.