W sobotę 16 grudnia pod fontanną Neptuna odbyło się uroczyste przekazanie ognia z Betlejem harcerzom Chorągwi Gdańskiej ZHP oraz mieszkańcom Gdańska. Hasło tegorocznej akcji to "Czyńmy pokój".
Betlejemskie Światło Pokoju 10 grudnia dotarło do Gdańska drogą lotniczą ze Słowacji. Płomień został odebrany w Zakopanem i przetransportowany samolotem wojskowym M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego na lotnisko w Gdyni Babich Dołach.
Uroczyste przekazanie mieszkańcom Gdańska oraz delegacjom hufców Chorągwi Gdańskiej odbyło się w sobotnie popołudnie 16 grudnia pod fontanną Neptuna. Od tej chwili światło będzie podróżować po całym województwie pomorskim. Trafi na uczelnie, do szpitali, urzędów i instytucji, tam, gdzie zostanie zaproszone. - W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło "Czyńmy pokój". Związek Harcerstwa Polskiego zachęca do głębokiej refleksji nad tym, czym jest pokój. W końcu pokój to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której człowiek odnajduje równowagę ze sobą i innymi ludźmi - powiedział hm. Michał Hinc, rzecznik prasowy Chorągwi Gdańskiej ZHP.
W uroczystym przekazaniu ognia na Długim Targu uczestniczył bp Piotr Przyborek. - Tegoroczne święta w mieście, w którym narodził się Chrystus, będą bardzo smutne. Betlejem jest dziś przeszło stutysięcznym miastem. Niestety jest zamknięte. Pracują tam polskie siostry elżbietanki, które prowadzą sierociniec. Wielu z mieszkańców ma swoich krewnych w Strefie Gazy, gdzie toczy się wojna. Hasło tegorocznego Światła z Betlejem podkreśla, jak ważny jest pokój. Dziękuję za to, że mogę dziś być z wami i za wędrówkę tego płomienia z Betlejem do Gdańska - mówił.
- W czasie świąt Bożego Narodzenia proszę was o modlitwę i pamięć o mieszkańcach Betlejem, prosząc, by nowonarodzony Chrystus przyniósł pokój. Pan Jezus przychodząc tam, nie znalazł miejsca, gdzie mógłby się zatrzymać i spokojnie narodzić. Dziś również jest wiele osób bez dachu nad głową i przybyszów, którzy musieli uciekać przed wojną. W modlitwie pamiętajmy również o mieszkańcach Ukrainy i wszystkich miejsc, w których toczy się wojna - podkreślił bp Przyborek.
Następnie zgromadzeni obejrzeli widowisko artystyczne przygotowane przez hufiec ZHP z Bytowa. Po nim harcerze przekazali Ogień druhnom i druhom, by rozwieźli go do swoich miejscowości. Mieszkańcy Gdańska również mogli rozpalić swoje świece. Jeśli ktoś nie mógł pojawić się na sobotniej uroczystości, po Światło może zgłosić się do Domu Harcerza przy ul. Za Murami 2-10, gdzie jest dostępne codziennie, do 24 grudnia włącznie.