Aplikacja na smartfony, targi przedsiębiorczości seniorów i działania Caritas - to tylko niektóre inicjatywy, które mają aktywizować babcie i dziadków. Wielu z nich od dziesięcioleci prowadzi swoje biznesy, ale potrzebują promocji i świadomych klientów.
Pod koniec stycznia 2021 r. papież Franciszek po modlitwie Anioł Pański ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych (4. niedziela lipca). Chodzi o promocję dialogu międzypokoleniowego, zwłaszcza między dziadkami i wnukami, a przede wszystkim docenienie roli osób w podeszłym wieku w rodzinie i społeczeństwie, gdzie często są one dziś marginalizowane.
Odzewem na papieskie słowa są działania Caritas, która prowadzi różnorodne programy pomocowe dla seniorów. Jednym z najważniejszych jest karta „Na codzienne zakupy”, realizowana wspólnie z Fundacją Biedronki. Pogłębianie tworzących się więzi społecznych to ważny element różnych programów realizowanych przez Caritas Polska. Zalicza się do nich m.in. pomoc środowiskowa polegająca na dowożeniu do domów seniorów ciepłych obiadów. Podopieczni gdańskiej Caritas i seniorzy od wielu lat korzystają też z oferty targów aktywności i pracy dla seniorów. Imprezy odbywały się w Sopocie, od kilku lat w gdańskiej Amber Expo. Co roku w wydarzeniu bierze udział kilkanaście tysięcy seniorów z całego Trójmiasta.
Seniorzy mają ogromne doświadczenie zawodowe. Jeśli od wielu lat prowadzą swój własny biznes, to doskonale znają swoją branżę, cenią sobie bezpośredni kontakt z klientami. Miejsca ich pracy, zakłady, warsztaty i sklepy często mijamy w drodze do pracy, szkoły czy kościoła. W dobie rosnących kosztów, konkurencji dużych supermarketów i usług przenoszących się do internetu często te małe firmy muszą walczyć o przetrwanie. Z pomocą takim miejscom wyszli studenci, którzy próbują ułatwić seniorom dotarcie do nowych klientów. Stworzyli aplikację Dziadkowie Biznesu, dzięki której można znaleźć firmy prowadzone przez seniorów.
Więcej o aktywnych babciach i dziadkach w numerze 3 ”Gościa Gdańskiego” na 21 stycznia.