W niedzielę 11 lutego przypada dzień Matki Bożej z Lourdes i XXXII Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie papieskie brzmi: "Nie jest dobrze, by człowiek był sam. Leczyć chorego poprzez leczenie relacji".
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1992 r., kiedy przypadała 75. rocznica objawień w Fatimie oraz 11. rocznica zamachu na papieża Polaka.
W tym dniu szczególną uwagą warto otoczyć osoby chore i ciepiące, a także tych, którzy wspierają ich w codzienności. Do udziału we wspólnej modlitwie zaproszeni są również przedstawiciele środowiska medycznego - lekarze, pielęgniarki oraz wolontariusze.
Msze św. pod przewodnictwem arcybiskupa oraz biskupów będą miały miejsce w różnych miejscach naszej archidiecezji. Każda Eucharystia sprawowana będzie w intencji chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.
Arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczyć będzie Mszy św. w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni (ul. Armii Krajowej 26) o godz. 8.30.
Natomiast obchody Światowego Dnia Chorego w katedrze oliwskiej poprowadzi bp Wiesław Szlachetka. Msza św. rozpocznie się o godz. 11.30.
W sopockiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza (ul. Tadeusza Kościuszki 19) Eucharystię o godz. 15 sprawować będzie bp Piotr Przyborek.
Sakrament namaszczenia chorych może przyjąć osoba poważnie chora, której życie jest zagrożone, oczekująca na operację, a także starsza - nawet jeśli jej życie nie jest w danym momencie zagrożone. Sakrament ten można przyjmować wiele razy w ciągu życia. Jest on udzielany zawsze na prośbę chorego bądź kogoś z jego rodziny. Przyjmujący powinien być w stanie łaski uświęcającej, czyli po spowiedzi św.