Nowy numer 17/2024 Archiwum

Morski Instytut Edukacyjny jedzie w teren

W ramach tej nowej formy działalności gdańskiej Caritas jednym z głównych projektów programu jest Morski Mobilny Uniwersytet Ludowy. Uczelnia nie ma jednej siedziby, obejmując zasięgiem wiele pomorskich miejscowości.

Powołany w 2023 r. instytut skupia wszelkie formy edukacji, realizowane w Caritas. Są one przeznaczone dla uczestników innych projektów organizacji, dla pracowników i współpracowników, dla wolontariuszy, ale także dla osób spoza tych grup.

- Naszą ideą jest umożliwienie uczenia się przez całe życie oraz doskonalenie kadr. Działania instytutu to realizacja edukacji formalnej poprzez kształcenie zawodowe, czyli kursy, szkolenia, warsztaty, oraz nieformalnej, czyli nauka przez praktykę - tłumaczy dr Małgorzata Niemkiewicz z Caritas AG, dyrektor MIE.

Jednym z projektów instytutu jest Morski Mobilny Uniwersytet Ludowy, który w ubiegłym roku rozpoczął działalność na terenie dwóch powiatów województwa pomorskiego - wejherowskiego i puckiego. Do realizacji tych celów służy też specjalnie przygotowany bus edukacyjny.

- W powiecie wejherowskim, z wyjątkiem Rumi, i puckim nie prowadzimy stałych działań. Bardzo chcieliśmy dotrzeć do osób, którym możemy dzięki mobilności uniwersytetu zaproponować ciekawą ofertę edukacyjną. Chodzi nam o docieranie do miejsc, gdzie nie działają inne organizacje lub oferta jest zbyt uboga, niewystarczająca - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas.

W grudniu MMUL przeprowadził w Rumi stacjonarne warsztaty pn. "Nowoczesna forma rękodzieła kaszubskiego". O tematyce dwóch kolejnych spotkań zadecydowali uczestnicy, co jest zgodne z zasadami uniwersytetów ludowych, mając do wyboru takie zagadnienia, jak m.in. biżuteria kaszubska, warsztat malowania folk, zegary drewniane ze wzorami kaszubskimi, malowanie porcelany czy makatka kaszubska.


Więcej o edukacyjnym projekcie w numerze 8. "Gościa Niedzielnego" na 25 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama