Ponad 40 osób z kilkunastu wspólnot działających na terenie archidiecezji gdańskiej wzięło udział w weekendowych rekolekcjach dla liderów i animatorów wspólnot, ruchów, grup i stowarzyszeń młodzieżowych.
Wydarzenie pt. "Weekend liderów wspólnot młodzieżowych" odbywało się od 1 do 3 marca w Centrum Ekumenicznym św. Brygidy w Gdańsku-Oliwie. Chodziło o zyskanie inspiracji i umocnienia w prowadzeniu wspólnoty. Weekendowe spotkanie było także okazją do formowania się i budowania jedności między wspólnotami, a także wzajemne uczenie się od siebie.
Za organizację rekolekcji odpowiadały Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej oraz wspólnota Hesed z Gdyni. Gościem był Karol Sobczyk, założyciel i od 12 lat lider wspólnoty Głos na Pustyni oraz członek Rady ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej.
- Głównym tematem była wspólnota, która jest znakiem, szansą i zwiastunem pewnych rzeczy, ale też kontekstem naszego życia. Rozmawialiśmy o tym, jaka jest różnica między grupą modlitewną a wspólnotą, o tym, że wspólnota jest "miastem na górze". Mówiliśmy też dużo o tym, że wspólnoty potrzebują mieć wizję i misję działania. Wizję, którą pozostawi nam Bóg i która będzie czymś, co pozwoli nam sięgać marzeń, sięgać tego, czego Bóg pragnie dla naszej działalności i dla naszej służby - powiedział K. Sobczyk.
- Te trzy dni to był dla mnie czas, w którym zobaczyłem, jak Kościół - który żyje dzisiaj w innym kontekście niż jeszcze 20 lat temu, bo nie jest już otoczony przez świat chrześcijański, ale zupełnie nowy, postchrześcijański - jak ten młody Kościół, w osobie tych młodych liderów, zaczyna znakomicie odnajdować się w nowych realiach. Podejmują zupełnie nowe formy działania, w zupełnie nowym sposobie myślenia. Mają nowe pomysły i nowe możliwości, mają nowe idee wychodzenia Kościoła poza Kościół, aby dotrzeć do tych, którzy nie znają Ewangelii, aby i oni mogli poznać Jezusa i pójść za wielkim planem Boga - podsumował wydarzenie lider wspólnoty Głos na Pustyni.
- Był to czas, w którym mogliśmy doświadczyć, że razem możemy więcej, że w jedności jest pełnia, że Kościół potrzebuje przybliżać się do siebie poprzez wspólnoty, poprzez wzajemne obdarowanie czasem, obecnością i spotkaniem - powiedział ks. Piotr Wiecki, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Chcemy kontynuować to doświadczenie budowania jedności między wspólnotami i propagować tego typu weekendy, zapraszać doświadczonych nie tyle mówców, ile ludzi żyjących we wspólnocie, aby dzielili się słowem i świadectwem bycia we wspólnocie - dodał.
- Ten weekend miał być odpowiedzią na potrzeby młodych liderów i animatorów wspólnot młodzieżowych w naszej diecezji, którzy często nie mają konkretnej przestrzeni formacji, by wzrastać w posłudze odpowiedzialnych za wspólnotę i we wspólnocie – wyjaśnił Tymoteusz Filar, jeden z koordynatorów odpowiedzialnych za organizację rekolekcji, lider wspólnoty Hesed i członek Zarządu Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży AG. - Chcieliśmy dać uczestnikom szersze doświadczenie Kościoła diecezjalnego, by na tej drodze liderskiej, która często wiąże się z wyzwaniami, móc być dla siebie wsparciem i służyć sobie nawzajem naszym doświadczeniem. I wierzę, że to będzie owocować w przyszłości - dodał.