Abp Tadeusz Wojda został wybrany nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Jego kadencja potrwa 5 lat.
Abp Wojda został wybrany przez biskupów na pięć lat w czasie 397. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie. W czasie konferencji prasowej nowy przewodniczący KEP powiedział, że "zechcę zrobić wszystko, żeby nie zawieść nadziei pokładanych w mojej osobie".
Metropolita gdański nie ukrywał zaskoczenia wyborem. - Owszem media tak czy inaczej wspominały o moim nazwisku, tym niemniej nie mam aż tak dużego stażu biskupiego, zaledwie siedem lat, więc byłem raczej przekonany, że ktoś inny wyjdzie jako przewodniczący. Stało się inaczej. Przyjmuje tę wolę biskupów jako ogromny kredyt zaufania z nadzieją, że wspólnie będziemy prowadzić nasz Kościół w Polsce drogami, które w jakiś sposób trzeba będzie odkrywać, które chcemy odkrywać - mówił.
Podkreślił, że zawsze stara się słuchać, współpracować i budować mosty porozumienia. - Przede wszystkim po to, żeby decyzje, które są podejmowane, nie były podejmowane jednostronnie, ale przede wszystkim wypracowywane wspólnie, bo myślę, że wspólna decyzja jest czymś bardziej kompletnym niż decyzja indywidualna - mówił.
Dodał, że "Kościół zawsze się reformuje w jakiś sposób, szuka nowych dróg przekazów słowa Bożego". - Kościół zawsze stara się docierać do ludzi, przekazywać te treści, które są najważniejsze, ale odpowiednim, zrozumiałym językiem, który będzie budował, jednoczył, który przede wszystkim wnosi coś dobrego, coś konstruktywnego do naszej społeczności - wyjaśnił.
W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego i portalu Vatican News abp Wojda wymienił wyzwania, które chce podjąć w czasie swojej kadencji. Będzie to tworzenie Kościoła synodalnego, zagadnienia społeczne związane z rodziną i młodzieżą, nauczanie katechezy oraz relacje Kościoła z państwem.
Abp Wojda jest członkiem Rady Stałej KEP, Kościelnej Komisji Konkordatowej, Komisji ds. Misji, Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, delegatem KEP ds. Telewizji Trwam, a także przewodniczącym Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie i przewodniczącym Rady Fundacji Opoka. Podczas pracy w Watykanie współpracował z papieżami Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i z Franciszkiem.
Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie w rodzinie wielodzietnej jako czwarte dziecko Władysława i Anieli z domu Pietrzyk. Jego młodszy brat również jest księdzem w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (pallotyni), zaś starsza siostra jest w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek Cieszyńskich.
W 1976 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (SAC). W latach 1977-1983 odbył studia z filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy, a jednocześnie w latach 1980-1983 studia z teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, ukończone tytułem magistra. W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. - święcenia prezbiteratu. Po święceniach przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach.
W maju 1984 r., decyzją Rady Prowincjalnej, został skierowany na studia z misjologii do Rzymu, na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, które ukończył doktoratem w 1989 roku. Obronił pracę doktorską nt. "Nurty teologii misji z Münster i Louvain". Nostryfikowano ją na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w 2001 roku.
2 stycznia 1990 r. ks. Wojda rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 12 grudnia 2007 r. pełnił funkcję kierownika biura w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. 24 lipca 2012 r. został mianowany przez papieża podsekretarzem w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ponadto od 1991 r. ks. Wojda jest kapelanem wspólnoty sióstr boromeuszek w Rzymie, a od 1996 r. - kapelanem Centrum Edukacji Fizycznej dla niepełnosprawnych Czerwonego Krzyża Włoskiego. Jest też autorem licznych artykułów i rozpraw naukowych z zakresu misjologii.
12 kwietnia 2017 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Święcenia biskupie ks. Wojda przyjął 10 czerwca 2017 roku. Udzielił mu ich prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary kard. Fernando Filoni. Współkonsekratorami byli: abp Edward Ozorowski oraz abp Henryk Hoser. Podczas tej uroczystości odbył się ingres nowego arcybiskupa metropolity do archikatedry białostockiej.
Mottem posługi biskupiej abp. Wojdy są słowa z Ewangelii według św. Marka (13,10): "Oportet praedicari Evangelium" (Aby była głoszona Ewangelia).
Arcybiskup Wojda jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej oraz komisji misyjnej Konferencji Episkopatu Polski.
2 marca 2021 r. abp Wojda został mianowany przez papieża Franciszka metropolitą gdańskim. Ingres do katedry oliwskiej odbył się 28 marca 2021 roku.