W niedzielę 17 marca setki osób zjechały się do Kolbud, by wziąć udział w dorocznym święcie ustanowionym na pamiątkę pierwszej piśmiennej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 roku.
Niedzielne uroczystości rozpoczęła Eucharystia z elementami języka kaszubskiego w kościele pw. św. Floriana w Kolbudach, której przewodniczył ks. Leszek Jażdżewski, diecezjalny duszpasterz Kaszubów. W homilii kapłan przypomniał, że Kaszubi zawsze trzymali z Bogiem. Podkreślił również wagę obchodzonego święta i istotę jedności oraz braterstwa, których wzorem był św. Jan Paweł II.
Po Mszy św. wierni wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą, niosąc liczne transparenty świadczące o lokalnej przynależności, przemaszerowali do kolbudzkiego Zespołu Kształcenia i Wychowania. Po okolicznościowych przemówieniach odbyła się próba pobicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie, turniej karciany w baśkę i szachowy. Nie zabrakło tańców, wspólnego śpiewu i stoisk z pysznymi tradycyjnymi potrawami. Wydarzenie zakończył wieczorny koncert Pawła Nowaka i Weroniki Korthals w kościele pw. św. Floriana.
Dzień Jedności Kaszubów - zaraz po Światowym Zjeździe Kaszubów - jest najważniejszym cyklicznym wydarzeniem integrującym społeczność. Odbywa się od 2004 r. Pierwsze i drugie święto zorganizowano w Gdańsku, a następne co roku w innej miejscowości na Pomorzu. Kolejno były to: Tuchomie, Kramarzyny, Miastko, Bytów, Kartuzy, Słupsk, Brusy, Kościerzyna, Sierakowice, Sulęczyno, Bojano, Chmielno, Kosakowo, Żukowo i - w 2024 r. - Kolbudy.
Spotkanie odbywa się na pamiątkę pierwszej piśmiennej wzmianki o Kaszubach, w bulli z 19 marca 1238 r., gdzie papież Grzegorz IX zatytułował księcia szczecińskiego "księciem Kaszub". W ten sposób potwierdził dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną.