Sobotni wieczór 23 marca będzie okazją do wysłuchania słowno-muzycznych wydarzeń - Misterium Męki Pańskiej "Ślad losu" oraz Oratorium "3 Marie". Oba spektakle odbędą się w Gdyni.
Misterium Męki Pańskiej "Ślad losu"
Spektakl to niezwykła, jedyna w swoim rodzaju Droga Krzyżowa. - Połączenie pięknej muzyki i poruszających tekstów sprawia, że jeszcze bardziej zagłębiamy się w misterium pasji Chrystusa, w Jego mękę i śmierć, przeżywając wraz z Nim ból, udrękę, samotność. Jesteśmy nie tylko biernymi świadkami tego misterium cierpienia i miłości, ale stajemy na tej Drodze krzyżowej jako jej aktywni uczestnicy: Matka, Weronika, Szymon, płaczące niewiasty - zaznacza Jarosław Szydłak, prezes KACK.
Konstrukcja wydarzenia sprawia, że razem z Chrystusem będziemy cierpieć, upadać i podnosić się. - Dogłębne przeżywanie pasji Zbawiciela nie ma prowadzić nas w ślepy zaułek tanich wzruszeń, pustych łez, wszystkich tych "ochów i achów". "Ślad losu", dobrze i szczerze przeżyty, otwiera przed każdym z nas ścieżkę nawrócenia, powrotu i zbliżenia się do Boga, który "za nas cierpiał rany". Pozwala porwać się miłości Zbawiciela, która - choć prowadzi przez cierpienia - swój cel widzi w wiecznym szczęściu. Prowadzi nas drogą trudną, ale nie beznadziejną, gdyż Pan jest cały czas niedaleko. Warto więc szczerze i głęboko przeżyć to piękne misterium - dodaje.
Słowa do gdyńskiego przedstawienia napisał o. Andrzej Wodka CSsR, a muzykę skomponował o. Wojciech Skroboszewski CSsR. Wykonają je Diakonia Muzyczna z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi i przyjaciele pod kierunkiem Krzysztofa Gatza. Prezentacja 23 marca o 19.00 w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdyni-Małym Kacku, ul. bp. Jana Bernarda Szlagi 3. Wstęp wolny.
Oratorium "3 Marie"
Spektakl opowiada historię zbawienia widzianą oczami trzech Marii - Matki Jezusa, Marii Magdaleny i Marii Kleofasowej. Bohaterki wyśpiewują mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa w starochrześcijańskich pieśniach, ariach i duetach oraz we współczesnych pieśniach religijnych. Teksty utworów stanowią wiersze polskich poetów XX w.: Danuty Bilczewskiej, Anny Kamieńskiej, Marii Imeldy Kosmali i Romana Brandstaettera. Są również fragmenty "Dzienniczka" św. Faustyny Kowalskiej, Pisma Świętego oraz dawne pieśni kościelne.
Dzieło zostało skomponowane przez Annę Rocławską-Musiałczyk dla trójmiejskiego zespołu muzyki klasycznej Les Femmes Opera. W skład wykonawczy wchodzą trzy głosy żeńskie oraz zespół instrumentalny: I skrzypce, II skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, klarnet, harfa, wibrafon i perkusja. To wybitni muzycy, czynnie koncertujący w Polsce i za granicą. Przewodzić im będzie trójmiejski dyrygent, skrzypek i wirtuoz Piotr Jamioł. W rolę trzech Marii wcielą się zawodowe śpiewaczki operowe z zespołu Les Femmes Opera - Emilia Osowska, Joanna Sobowiec-Jamioł i Natalia Krajewska-Kitowska.
Oratorium zostanie wystawione 23 marca o godz. 19 w kościele ojców franciszkanów przy ul. Kornela Ujejskiego 40 w Gdyni. Wstęp wolny.