Setki osób z Pomorza uzyskały pomoc dzięki inicjatywie ks. prał. Bogusława Głodowskiego, archidiecezjalnego duszpasterza trzeźwości - w marcu 1994 r. powstała Grupa Rodzinna Al-Anon "Niedźwiadek" na Złotej Karczmie.
Okazją do podziękowania za dzieło prowadzone do 30 lat w Gdańsku była Msza św. w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego. Liturgii przewodniczył ks. kan. Krystian Wilczyński, a homilię wygłosił ks. Jan Uchwat, wskazując na podobieństwa metod ruchów AA do Ewangelii. Na zakończenie liturgii odczytano też list gratulacyjny metropolity gdańskiego dla ks. Głodowskiego i grupy "Niedźwiadek".
To dzięki ks. Bogdanowi (jak nazywają ks. Głodowskiego podopieczni) powstały w Gdańsku i archidiecezji gdańskiej liczne inicjatywy trzeźwościowe i pomocowe. Kapłan już jako student teologii w latach 70. XX w. żywo interesował się problematyką pomocy uzależnionym, co znalazło swój wyraz w ukończonym kursie duszpasterstwa trzeźwości, w tworzeniu grup modlitewnych na rzecz trzeźwości narodu czy w ramach zainteresowań naukowo-badawczych.
W 1984 r. został duszpasterzem trzeźwości w diecezji gdańskiej, wcześniej był nim ks. Jerzy Kownacki. Jego posługa od ponad 40 lat jest nierozdzielnie związana z działaniem na rzecz osób uzależnionych i ich rodzin. Od połowy lat 80. XX w. jest członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych miasta Gdańska. Ksiądz Bogdan razem z pierwszymi członkami wspólnot - Sławkiem, Hubertem, Janką, Basią, Kazikiem, Adamem, Gienkiem, oraz z profesjonalistami, jak lekarz psychiatra Grażyna Rymaszewska, śp. dr Zbigniew Bystrzanowski, lekarz specjalista z zakresu psychiatrii, ordynator Zamkniętego Oddziału 19c szpitala na Srebrzysku, szukali skutecznej formy pomocy ludziom w odbudowie fizycznej, moralnej, naprawie relacji w rodzinach. Pomoc na płaszczyźnie religijnej opierała się w dużej mierze na zasadach Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, wprowadzanych przez ks. Franciszka Blachnickiego.
Grupa Rodzinna Al-Anon "Niedźwiadek" na Złotej Karczmie powstała w marcu 1994 roku. Spotkania początkowo odbywały się w szkole podstawowej, a następnie przeniosły się do nowo wybudowanej sali przy plebanii powstającego kościoła św. Rafała Kalinowskiego i MB Pięknej Miłości. Założycielem grupy był ks. Bogdan. - Nie jesteśmy w stanie określić, jak wiele osób uwikłanych w alkoholizm kogoś bliskiego otrzymało pomoc i nadzieję w naszej grupie. Było ich bardzo, bardzo wiele - mówił na uroczystym mityngu po Mszy św. ks. Bogdan. Od Moniki Chabior, wiceprezydent Gdańska, grupa otrzymała pamiątkową grafikę i list gratulacyjny.