Nowy gdański Dom św. Józefa

Zakończyła się odbudowa dawnej plebanii przy pokarmelickim kościele św. Józefa w Gdańsku. Tym samym zatacza koło historia tego miejsca - ważnego duchowo, tragicznie doświadczonego i nowocześnie idącego ku przyszłości.

W dniu święta patrona świątyni 19 marca poświęcono nowy obiekt, który od teraz będzie funkcjonował pod nazwą Soul House Gdańsk. To najnowocześniejszy w Polsce hotel, świadczący usługi w sposób bezobsługowy.

- Przez lata nasze miejsce było kojarzone z byciem „konfesjonałem” Gdańska - działa tu od ponad 60 lat kaplica Wieczystej Adoracji z sakramentem pojednania. W ostatnich latach wyremontowaliśmy już klasztor, który zyskał nowoczesne standardy użytkowe. Powstało niezwykle cenione przez różne środowiska Oblackie Centrum Edukacji i Kultury. Odbywa się tu bardzo wiele imprez kulturalnych, prowadzone są także działania o charakterze prospołecznym. Przy tym wszystkim brakowało przestrzeni, gdzie mogliby się zatrzymać goście centrum przy ul. Elżbietańskiej - mówi o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik prasowy zgromadzenia.

Pierwotny budynek plebanii został wzniesiony w XIV w. z przeznaczeniem na szpital dla trędowatych. W czasach reformacji karmelici zamienili go na dom czynszowy, a wraz z kasatą zakonu w 1835 r. biskup chełmiński erygował tutaj parafię diecezjalną. Budynek stał się wówczas plebanią i uległ barokowym modyfikacjom. Został całkowicie zniszczony w 1945 roku.

Soul House Gdańsk będzie autonomiczną jednostką, najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Nad bezpieczeństwem hotelu i gości czuwa nieustannie prawie 200 sensorów, rejestrujących m.in. wszystkie parametry życiowe we wnętrzu. Cała obsługa odbywa się w sposób automatyczny, poza wymianą i praniem ręczników i pościeli. Obecnie Soul House Gdańsk będzie oferował 17 pokoi z maksymalnym obłożeniem 37 gości.


Więcej o historii i teraźniejszości Domu św. Józefa w numerze 14. "Gościa Gdańskiego" na 7 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..