O księżach "patriotach" współpracujących z władzami komunistycznymi, mówił w piątek 10 maja w Gdańsku Jan Hlebowicz, autor książki, naukowiec IPN. Spotkanie promowało publikację autora poświęconą gdańskiemu Kościołowi.
W Oblackim Centrum Edukacji i Kultury przy ul. Elżbietańskiej w Gdańsku w piątkowe popołudnie odbyła się promocja książki autorstwa dr. Jana Hlebowicza, pracownika gdańskiego oddziału IPN. W wydarzeniu uczestniczyli Marek Szymaniak i Waldemar Szulc, dyrektorzy gdańskiego IPN, naukowcy i pasjonaci historii. Spotkanie moderował redaktor Rafał Dudkiewicz.
Marek Szymaniak, dyrektor gdańskiego IPN, podkreślił wagę naukowej pracy Jana Hlebowicza. - Temat księży "patriotów" jest mało znany. Wiele osób opacznie zrozumie to określenie, kojarząc postaci wybitnych patriotów w sutannach. Jednak Jan Hlebowicz w swojej książce dogłębnie tłumaczy, kim byli ci kapłani, którzy współpracowali jawnie z komunistami i prowadzili swoją działalność szkodząc przede wszystkim Kościołowi - powiedział.
Otwierając spotkanie dyrektor podkreślił, że Instytut Pamięci Narodowej podejmuje różne tematy badawcze, przedstawiając najnowszą historię. Za to też podziękował autorowi publikacji.
W dyskusji prowadzonej przez redaktora Rafała Dudkiewicza, Jan Hlebowicz wyjaśniał kim byli księża "patrioci", z jakich pobudek wstępowali do tego ruchu, powołanego przez władze komunistyczne, a wzorowanego na sprawdzonym modelu współpracy z cerkwią prawosławną w bolszewickiej Rosji. Autor książki pt. "Polityka na ambonie. Środowisko księży »patriotów« w województwie gdańskim w latach 1950-1956", tłumaczył słuchaczom jak wyglądał proces werbowania księży. W kolejnych wypowiedziach przedstawił ich portret zbiorowy na tle politycznym początku lat 50. XX w. Spotkanie zakończyły pytania od uczestników wydarzenia.
Monografia Jana Hlebowicza ukazała się w serii "Publikacje gdańskiego oddziału IPN" i można ją nabyć na stronie internetowej IPN i w gdańskiej księgarni Instytutu.