(Nie taka mała) Msza uroczysta

Polski Chór Kameralny zaprasza na koncert "Mała Msza uroczysta" (La petite messe solennelle) Gioacchino Rossiniego, który wybrzmi w murach archikatedry oliwskiej w sobotę 18 maja o 20.30.

Wyjątkowe wydarzenie muzyczne odbędzie się dokładnie w 80. rocznicę odbicia klasztoru benedyktynów na Wzgórzu Monte Cassino przez żołnierzy generała Władysława Andersa.

Bitwa o Monte Cassino to jedna z najważniejszych i najbardziej zaciętych bitew decydujących o losach II wojny światowej, zakończona zwycięstwem 2 Korpusu Polskiego pod wodzą generała Władysława Andersa. 18 maja 1944 r. niemiecki opór został przełamany, a klasztor benedyktynów, będący kluczowym stanowiskiem niemieckich linii obronnych, zdobyty. W południe na wzgórzu Monte Cassino zatknięta została zwycięsko biało-czerwona flaga. Zwycięskie natarcie Polaków przełamało niemiecką linię obrony i otworzyło aliantom drogę do wyzwolenia Rzymu.

Bitwa ta była świadectwem polskiego męstwa, poświęcenia i skuteczności. Pamięć bohaterskich polskich żołnierzy organizatorzy chcą przywołać niezwykle uroczystym i kunsztownym, doniosłym w swej doskonałej formie dziełem Gioacchino Rossiniego "Petite messe solennelle" ("Mała Msza uroczysta"). Jednocześnie jest to jedno z najoryginalniejszych i najbardziej interesujących dzieł religijnych wszech czasów.

(Nie taka mała) Msza uroczysta   Plakat promujący wydarzenie. Materiały prasowe organizatora

Gdańskie wykonanie odbędzie się w obsadzie polsko-włosko-japońskiej w pierwotnej, oryginalnej wersji z 1864 roku: na cztery głosy solowe i chór z towarzyszeniem dwóch fortepianów historycznych: Pleyel (1842), Erard (1842) i fisharmonii (1876).

Wystąpią:

  • Valentina Coladonato (Włochy) - sopran,
  • Federica Carnevale (Włochy) - alt,
  • Andrzej Lampert - tenor,
  • Sergio Foresti (Włochy) - bas,
  • Monika Płachta - fortepian,
  • Magdalena Żak - fortepian,
  • Ryoko Morooka (Japonia) - fisharmonia.

Oraz Polski Chór Kameralny pod batutą prof. Jana Łukaszewskiego.

Koncert objęli patronatem abp Tadeusz Wojda, Ambasada Włoch w Polsce oraz Maria Anna Anders, córka generała Władysława Andersa.

Wydarzenie jest biletowane. Wejściówki można nabyć TUTAJ lub w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..