W niedzielę 26 maja, w uroczystość Przenajświętszej Trójcy, bp Piotr Przyborek odprawił Sumę odpustową w parafii pw. Trójcy Świętej w Gdyni-Dąbrowie.
Przygotowania do parafialnego odpustu gdynianie rozpoczęli już tydzień wcześniej. Od 18 maja wspólnota przeżywała bowiem rekolekcje prowadzone przez misjonarzy ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Misje święte wzmocniły duchowo wiernych i doprowadziły ich do uroczystości Trójcy Świętej, której centralnym wydarzeniem była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Przyborka.
W homilii pasterz nawiązał do odczytanych wcześniej słów. - Usłyszeliśmy zakończenie Ewangelii wg św. Mateusza. Ostatnie zdanie brzmiało: "A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". To przepiękne zapewnienie, że nie jesteśmy sami, jest z nami sam Bóg. Co ciekawe, to zdanie pada również na samym początku tej Ewangelii. Napisane jest: "Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: »Bóg z nami«". Te słowa realizują się w momencie, w którym Duch Święty zstąpił na Maryję i począł się Jezus Chrystus, Bóg-Człowiek - tłumaczył bp Przyborek.
- Bóg jest z nami na początku i na końcu. Bóg ogarnia wszystko swoją miłością i towarzyszy nam przez całe nasze życie. Przez chrzest święty stajemy się dziećmi Bożymi, trwamy w Bogu, a kiedy przechodzimy do wieczności, to tam również jest Bóg - dodał kaznodzieja.
Biskup pomocniczy podkreślił, że Pan Jezus jest osobiście obecny w Eucharystii. - To właśnie w ofierze Mszy św. Bóg jest z nami nieustannie, aż do skończenia świata. Towarzyszy nam pod postacią chleba i wina. Powinniśmy mieć świadomość, że Bóg jest wszędzie, ale osobiście i sakramentalnie jest obecny w Eucharystii. Dobrze wiemy, że Eucharystia jest bezkrwawą ofiarą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Przyjmujemy Komunię św. po to, żeby się umocnić - powiedział.
Biskup Przyborek zaznaczył, że sensem Eucharystii jest przede wszystkim uwielbienie Boga w Trójcy Świętej. - Chciałbym, abyśmy pamiętali o tym szczególnie w dniu odpustu parafialnego, kiedy uwielbiamy Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Dziś szczególnie, z pełną świadomością, wykonujemy znak krzyża i odmawiamy modlitwę "Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu...", abyśmy zobaczyli, w jaki sposób Eucharystia jest uwielbieniem Boga - zaznaczył.
- Przybliżając tajemnicę Boga w Trójcy Jedynego, oddajemy Mu cześć głównie przez Chrystusa, dlatego że to w Chrystusie Bóg stał się człowiekiem. Patrząc na Chrystusa, możemy spoglądać na Boga Ojca, poznawać Go i cieszyć się Jego obecnością. Można powiedzieć, że przyzwyczailiśmy się do Chrystusa i z czasem On nam spowszedniał, ale gdy uświadomimy sobie, że sam Bóg stał się człowiekiem, abym ja mógł być blisko Niego, to aż ciarki przechodzą po plecach. W Chrystusie jest możliwe, abym ja, prosty i grzeszny człowiek, miał dostęp do Boga. Dzięki temu wszyscy możemy Go obserwować, kochać, uwielbiać i oddawać Mu cześć - podkreślił bp Przyborek.
Po liturgii wierni zostali zaproszeni do dalszego świętowania. W planie był bogaty w liczne atrakcje festyn parafialny. Można było skorzystać ze strefy gastronomicznej, atrakcji dla dzieci, wziąć udział w konkursach, tańcach integracyjnych i posłuchać muzyki w wykonaniu orkiestry dętej z Kartuz. Wydarzenie zakończyło się meczem towarzyskim parafianie vs. księża. Po meczu wspólnie odśpiewano Apel Jasnogórski.