Porozmawiają o obrazie Jezusa Miłosiernego

90 lat temu, w 1934 r. w Wilnie, został namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego, według wskazań s. Faustyny, pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego.

Tego obrazu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wizerunek Jezusa ubranego w białą, długą szatę, z uniesioną w geście błogosławieństwa prawą ręką, a lewą wskazującą na serce, z którego wychodzą dwa promienie symbolizujące wodę i krew, to chyba najbardziej znany w całej historii Kościoła oraz we współczesnym świecie wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.

I chociaż obecnie najbardziej znany jest obraz z 1944 r. pędzla Adolfa Hyły z kaplicy klasztornej w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, to pierwszy wizerunek Jezusa powstał dekadę wcześniej. Został namalowany według projektu s. Faustyny Kowalskiej, której wskazań udzielił Jezus Chrystus w czasie objawienia.

W malowaniu obrazu czynnie uczestniczył ks. Michał Sopoćko, spowiednik i kierownik duchowy św. Faustyny. Dzięki staraniom ks. Sopoćki obraz Jezusa Miłosiernego został wystawiony w oknie galerii przy kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej 26-28 kwietnia 1935 r., w czasie uroczystości zakończenia obchodów Jubileuszu 1900-lecia Odkupienia Świata.

W 2000 r. papież Jan Paweł II ustanowił święto Miłosierdzia Bożego, obchodzone w Kościele katolickim w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Było to po kanonizacji św. Faustyny.

W tym roku przypada 90. rocznica namalowania pierwowzoru obrazu Jezusa Miłosiernego, znanego również pod nazwą: "Jezu, ufam Tobie". Stąd Fundacja Pomorskich Kresowian przygotowała wyjątkowe wydarzenie, na które zaproszeni są wszyscy, którzy chcieliby zgłębić historię oraz przesłanie wspomnianego obrazu.

Konferencja "Jezu, ufam Tobie", która odbędzie się 3 czerwca w auli św. Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie, ma charakter otwarty, a wstęp na nią jest wolny.

Program

  • 11.00 przywitanie gości
  • 11.15-11.45 Historia i przesłanie obrazu Jezusa Miłosiernego - s. dr Teresa Szałkowska ZSJM, Myślibórz
  • 11.45-12.15 Nowe spojrzenie na biografię Eugeniusza Kazimirowskiego - ks. dr Piotr Szweda MS, UPJPII Kraków
  • 12.15-12.45 Konserwacja na kolanach - rzecz o obrazach cudownych - Edyta Hankowska-Czerwińska, Włocławek
  • 12.45-13.15 Na czym polega wyjątkowość obrazu z objawień św. Faustyny? - prof. dr hab. Zbigniew Treppa, Uniwersytet Gdański
  • 13.15-13.45 Wokół prawa i miłosierdzia. Kilka uwag z perspektywy filozofii prawa karnego - dr Tomasz Snarski, Uniwersytet Gdański
  • 14.00 zakończenie konferencji

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Patronem medialnym jest "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..