W niedzielę 9 czerwca w archikatedrze oliwskiej abp Tadeusz Wojda sprawował Eucharystię z okazji 7. rocznicy sakry biskupiej. Na modlitwie zgromadziła się wspólnota Gdańskiego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz świeccy wierni.
Homilię wygłosił ks. prał. Krystian Kletkiewicz, proboszcz parafii archikatedralnej. Skoncentrował się na odczytanym wcześniej fragmencie Drugiego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian. - Św. Paweł przychodzi do nas z nadzieją apostolskiego życia. Była to nadzieja nieba, nadzieja, której źródłem było serce przepełnione tęsknotą. Apostoł uważał, że doświadczenia, które go dotykały są niewielkim utrapieniem, ponieważ widział przebłysk przyszłego wieku, który go czeka. Głęboko wierzył w spotkanie z Bogiem i z Chrystusem. I choć doświadczał bólu, to nie przejmował się tym. Jego człowiek zewnętrzny nie niszczał, ponieważ Pan Bóg nieustannie odnawiał jego siły i to, co było w nim wewnątrz - zaznaczył ks. Krystian.
Kapłan podkreślił, że św. Paweł czerpał natchnienie z tego co niewidzialne, z odwiecznej prawdy o Bogu miłującym i wiernym. - Jego życie to nieustanna tęsknota za Panem Bogiem. Każdy z nas pewnie tęskni za niebem i każdy kiedyś chciałby się tam znaleźć. Ono jest dostępne dla każdego z nas. Nie zależy od naszych zdolności. Łasce trzeba pomóc, bo Pan Bóg również potrzebuje naszego działania, uświęca je, ale my też potrzebujemy łaski Ducha Świętego, której nieustannie doświadczał św. Paweł, stając na modlitwie z otwartym, cierpliwym i pokornym sercem - powiedział kaznodzieja.
- Z mocą Bożą mamy siłę iść i głosić. Pan Bóg nigdy nie zostawia człowieka samego. Nie pozostawił swoich najbliższych, apostołów. Każdy z nas jest Mu bliski i drogi i każdemu z nas daje obietnice wiecznej nagrody. Chce nas nieustannie umacniać i nieść nam pociechę i siłę do posługi. Prośmy Ducha Świętego, aby nam w tym pomagał - dodał proboszcz archikatedry oliwskiej.
Ks. Kletkiewicz zaakcentował, że posługa św. Pawła i wszystkich apostołów, ich otwartość na Ducha Św., sprawiła, że urząd ten urząd posługiwania dotrwał do naszych czasów. - Urząd ten przetrwa do końca świata, bo apostołowie wybrali sobie pomocników i przez nałożenie rąk przekazali im dary Ducha Świętego, a my dzięki temu nadal otrzymujemy od Chrystusa pełnię sakramentów świętych. Pełnią sakramentów jest biskupstwo - tłumaczył kaznodzieja.
- Pan Jezus, który jest kapłanem na wieki przez posługę biskupów po dziś dzień nieustannie głosi ewangelię i udziela sakramentów wiary. Pamiętajmy o tym szczególnie podczas tej Eucharystii, gdy modlimy się za naszego pasterza, ks. abp. Tadeusza Wojdę, którzy przeżywa siódmą rocznicę przyjęcia święceń biskupich - zakończył ks. Kletkiewicz.
Pod koniec Mszy św. przedstawiciele wiernych, kapłanów i osób życia konsekrowanego złożyli metropolicie okolicznościowe życzenia. Wyrazili również wdzięczność za bycie dobrym pasterzem archidiecezji. Arcybiskup Wojda podziękował zgromadzonym za obecność i modlitwę. - Dziękuję za wspólną Eucharystię sprawowaną w mojej intencji i proszę o dalszą modlitwę. Pierwsze zdanie dzisiejszej Ewangelii podkreśla, że tłumy garnęły do Jezusa. Licznie zgromadzeni dziś wierni to odzwierciedlenie tych słów. Licznie garniemy się do Jezusa, bo w naszym sercu jest pragnienie pozostawania z Bogiem - zaznaczył.
- W naszym sercu jest pragnienie doświadczania bliskości Boga, tak jak to było w raju, gdzie grzech pierworodny pierwszych rodziców spowodował zachwianie głębokiej przyjaźni i harmonii, którą stworzył Bóg. Pragnienie i tęsknota za Bogiem pozostała. Niech nasza modlitwa i nasza obecność w Kościele zawsze wyraża tę tęsknotę za Bogiem i niech Chrystus nieustannie nam za to błogosławi, wspiera i prowadzi nas przez życie - powiedział przewodniczący KEP.
Tadeusz Wojda urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. W 1976 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni). 12 kwietnia 2017 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Sakrę biskupią ks. Wojda przyjął w archikatedrze białostockiej 10 czerwca 2017 r. z rąk kard. Fernanda Filoniego, prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Współkonsekratorami byli abp Edward Ozorowski oraz abp Henryk Hoser SAC. 2 marca 2021 r. abp Wojda został metropolitą gdańskim. Mottem jego posługi biskupiej są słowa z Ewangelii według św. Marka (13,10): "Oportet praedicari Evangelium" (Aby była głoszona Ewangelia).