Obchody 25. rocznicy beatyfikacji s. Alicji Kotowskiej

W kościele pw. Chrystusa Króla w Wejherowie i w lesie Piaśnickim zaplanowano wydarzenia związane z błogosławioną zmartwychwstanką. Otworzy je Droga Krzyżowa w piątek 14 czerwca na Kalwarii Wejherowskiej.

W tym roku przypada 25. rocznica beatyfikacji 108 męczenników drugiej wojny światowej, której dokonał św. Jan Paweł II. Wśród nich jest bł. siostra Alicja Kotowska CR z Wejherowa, męczennica lasów piaśnickich, oraz księża archidiecezji gdańskiej: Bronisław Komorowski, Franciszek Rogaczewski, Marian Górecki i Władysław Miegoń.

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2024 zaplanowano uroczystości jubileuszu beatyfikacji. W piątek 14 czerwca o godz. 16 Droga Krzyżowa z Alicją na Kalwarii Wejherowskiej (początek przy Kaplicy Piłata).

W sobotę 15 czerwca o godz. 10 zaplanowano nawiedzenie grobów nekropoli piaśnickiej. Początek w Kaplicy Męczenników w lesie piaśnickim.

W niedzielę 16 czerwca: Msza św. jubileuszowa w kościele pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie o godz. 10. O godz. 15 Msza św. odpustowa w Kaplicy Męczenników w lesie piaśnickim. Sprzed kościoła Chrystusa Króla o godz. 14.20 wyjedzie autokar na uroczystości jubileuszowe do Piaśnicy.

W niedzielę 16 czerwca również pielgrzymka rowerowa na miejsce uroczystości. Wyruszy o godz. 13.30 sprzed kościoła Chrystusa Króla w Wejherowie. Trasa liczy ok. 10 km, ścieżką rowerową. Organizatorzy szczególnie zapraszają do udziału rodziny

– Pielgrzymka ta jest manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci. Jest szczególnie wymowna, gdyż w miejscu, które miało być na zawsze negacją rodzin, szczególnie polskich i życia Polaków, istnieje sanktuarium Nadziei i Życia – mówi ks. infułat Daniel Nowak, proboszcz wejherowskiej parafii.

Błogosławiona Alicja Kotowska urodziła się 20 listopada 1899 w Warszawie. W 1918 r. wstąpiła do Polskiej Organizacji Wojskowej i będąc już studentką medycyny na Uniwersytecie Warszawskim, wzięła udział jako sanitariuszka w I wojnie światowej. W 1920 r. była sanitariuszką w szpitalach przyfrontowych w wojnie z bolszewikami. W 1924 r. rozpoczęła studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, które ukończyła jako mgr biologii. Za niesienie pomocy na froncie została odznaczona krzyżem Polonia Restituta.

29 lipca 1922 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, przyjmując imię Alicja. 30 kwietnia 1929 r. obroniła pracę magisterską z chemii. Podjęła pracę jako nauczycielka i po zdobyciu wymaganych kwalifikacji była przez wiele lat dyrektorką szkoły sióstr zmartwychwstanek w Wejherowie.

24 października 1939 r. została aresztowana przez Gestapo i przewieziona do wejherowskiego więzienia. Dwa tygodnie później została rozstrzelana przez Niemców w lasach piaśnickich, najprawdopodobniej podczas wielkiej egzekucji wraz z 313 ofiarami, przeprowadzonej 11 listopada 1939 r. Tego dnia widziano ją po raz ostatni, gdy na więziennym podwórzu wchodziła do samochodu ciężarowego wraz z grupką dzieci żydowskich, które trzymała za ręce dodając im otuchy. Ciała siostry Alicji nigdy nie odnaleziono. W czasie powojennych ekshumacji z jednej z mogił w Piaśnicy (grób nr 7) wydobyto różaniec, jaki nosiły przy pasku siostry zmartwychwstanki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..