20 lat minęło... przejdź do galerii

Abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczył Mszy św. jubileuszowej z okazji 20. rocznicy powstania parafii pw. św. Piotra i Pawła w Orlu.

Jubileusz był okazją do podziękowania Bogu za intensywny czas tych ostatnich 20 lat, kiedy to powstawała nie tylko świątynia, ale również rósł żywy Kościół. Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św. abp Wojda poświęcił trzy nowe dzwony, którym nadano imiona: św. Piotr, św. Paweł oraz św. Jan Paweł II.

- Każdy z tych dzwonów ma swoje motto: św. Piotr - "Choćby mi przyszło umrzeć z Tobą, nie wyprę się Ciebie", u św. Pawła "zło dobrem zwyciężaj" i u św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się". Te motta były i są naszą podstawą do działania we wspólnocie parafialnej. Wsparci na takich filarach jak święci Piotr i Paweł, a później św. Jan Paweł II, budujemy kościół Chrystusowy dla chwały Bożej i ku pożytkowi ludzi - mówi ks. kan. Henryk Hildebrandt, proboszcz parafii.

Poświęcenie dzwonów w Orlu
Justyna Liptak /Foto Gość

Na modlitwie zgromadzili się przedstawiciele wspólnot działających przy parafii, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz parafianie. Już w czasie homilii metropolita gdański podkreślił, że to świętowanie dotyczy dwóch świętych - Piotra i Pawła, którzy byli gigantami wiary. - Oni historię naznaczyli swoją wiarą. Wy jako wspólnota, której patronują, na pewno świetnie znacie dzieje ich życia. Z pewnością również czerpiecie z ich przykładu w swojej codzienności - mówił hierarcha.

- Święci Piotr i Paweł pozostawili nam bardzo ważne przesłanie, abyśmy naszą wiarę, nasze życie codzienne budowali zawsze na Chrystusie. Nie na piasku różnych ideologii, swoich własnych wizji, ale przede wszystkim na słowie Bożym. Byśmy, kiedy przychodzą trudności, zawsze pytali Chrystusa: „Panie, co mam czynić? Powiedz mi jak mam budować moje życie? Jak mam budować moją wiarę?”. Wówczas znikną te wszystkie ołtarzyki i ołtarze poświęcone bóstwom, będą się rozsypywać wszystkie świątynie pogańskie w naszym życiu, które stanie się życiem na wzór Chrystusa - wyjaśnił metropolita.

Rozpoczęcie Mszy św. w Orlu
Justyna Liptak /Foto Gość

- Kaszubi to ludzie, którzy zawsze żyli głęboką wiarą, dlatego was proszę, byście tę wiarę zawsze zachowywali, byście zawsze patrzyli na waszych wielkich patronów i byście budowali się ich przykładem życia i świadectwem wiary, ich mocą zakorzenienia w Jezusie Chrystusie. Bądźcie zawsze taką piękną wspólnotą, tak jak tu usłyszałem na początku, że wiele się dobra dzieje w tej świątyni, że staracie się budować tę wiarę i umacniać ją - zaapelował abp Wojda.

- Nie zapomnijcie jednak być również misjonarzami, jak św. Paweł szukajcie tych, którzy powinni być razem z wami w tej świątyni, a którzy może jeszcze do niej nie dotarli, bo nie odkryli Jezusowej drogi. Bądźcie świadkami tej wiary dla tych wszystkich, którzy może nie bardzo wiedzą, jak tę wiarę odnaleźć w swoim sercu. Bądźmy dla nich przykładem tak jak Piotr i Paweł byli przykładem dla tych wszystkich pogan, do których nieśli dobrą nowinę - zakończył metropolita gdański.

Piknik rodzinny w Orlu
Justyna Liptak /Foto Gość

Po podziękowaniach i życzeniach skierowanych do abp Wojdy oraz do ks. Hildebrandta przyszedł czas na piknik rodzinny. Oprócz świetnego jedzenia przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich Orle można było odbyć podróż w czasie, dzięki mini wystawie prezentującej dzieje 20-letnie dzieje parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..