W kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźnie otwarto w sobotę 6 lipca wystawę gdańskiego IPN o bł. Jerzym Popiełuszce. Świadectwo życia kapłana przedstawiła siostra Krystyna Włodarska, która współpracowała z błogosławionym.
Wystawę przygotowaną przez Arkadiusza Kazańskiego pt. "Zło dobrem zwyciężaj. Ks. Jerzy Popiełuszko na Wybrzeżu Gdańskim" można oglądać w najbliższych tygodniach na terenie brzeźnieńskiej parafii, przy krzyżu misyjnym. - Bardzo się cieszę, że mogę zaprezentować wystawę w moim rodzinnym Brzeźnie, gdzie mieszkałem przez ponad 30 lat. Mam nadzieję, że szczególnie w okresie letnim, gdy są tutaj tłumy wypoczywających przesłanie ks. Jerzego dotrze do większej liczby osób. Szczególnie zależy mi na tym, żeby byli to młodzi dla których postać kapłana męczennika jest praktycznie nieznana. Jako chrześcijanin chcę, żeby szczególnie mocno wybrzmiał tu wątek Bożej miłości i miłości bliźniego, którymi kierował się przez całe życie ksiądz Jerzy - mówił Arkadiusz Kazański.
Wydarzenie poprzedziła uroczysta Msza Święta. Okolicznościową homilię wygłosił o. Marek Janus OFM z klasztoru franciszkanów w Nowym Porcie. - Bóg wiele razy posłał swoich proroków, by pomagali w kształtowaniu ludzkiego sumienia. Aby mogli zawsze rozróżnić dobro od zła. Jednym z największych proroków drugiej połowy XX wieku był właśnie błogosławiony Jerzy Popiełuszko w Polsce zniewolonej przez ludzi odgadniętych ideologią komunizmu. Ale nie był prorokiem tylko na ten czas. Warto dziś szczególnie mocno przypominać wymowne zdanie, które padło z ust błogosławionego: "Nie może człowiek w jednej kieszeni nosić różaniec, a w drugiej książeczkę antychrześcijańskiej ideologii" - mówił kaznodzieja.
Po liturgii obyła się prelekcja siostry Krystyny Włodarskiej, która w latach 1982-1984 posługiwała u boku patrona Solidarności w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu. Podczas spotkania podzieliła się osobistą relacją i doświadczeniem z posługi przy niesamowitych kapłanach - Jerzym Popiełuszce i Teofilu Boguckim. Spotkanie wzbogaciła archiwalnymi zdjęciami, dokumentami oraz fragmentami poruszających homilii.
Oddział IPN w Gdańsku reprezentował zastępca dyrektora Waldemar Szulc wraz ze współpracownikami, natomiast delegację Solidarności, w tym Zarządu Regionu w Gdańsku, reprezentował Krzysztof Żmuda. Przedstawiciel gdańskiego IPN otrzymał pamiątkowy różaniec od s. Włodarskiej. Wystawa i prelekcja były kolejnym punktem obchodów 40. rocznicy śmierci bł. Jerzego Popiełuszki.