Prezentacje, zabawa, muzyka - w czasie wydarzenia pn. "Wakacje. Wspólnota. Wolontariat" gdańska organizacja zawładnęła w niedzielę 4 sierpnia jarmarkowym Przystankiem Równość.
Okazją do zaprezentowania całej palety działań Caritas AG był kolejny już udział kościelnej organizacji w Jarmarku św. Dominika. Formuła wydarzenia polegała na zaprezentowaniu najciekawszych aktywności, w których uczestniczą członkowie Caritas. Przez całe popołudnie gdańszczanie i turyści mogli oglądać prezentacje różnych form działania członków Caritas. Wydarzenie otworzyli wspólnie ks. Andrzej Wiecki, dyrektor Caritas AG, i ks. Krzysztof Borysewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego AG. - Bardzo się cieszę, że - jak co roku - możemy uczestniczyć w Jarmarku św. Dominika. To dzień, w którym jako Caritas archidiecezjalna możemy wyjść do szerokiego grona odbiorców i pokazać, czym na co dzień się zajmujemy. Odwiedzający mogą porozmawiać z wolontariuszami, zapytać, jak wygląda ich posługa. Może to być też początek zaangażowania się w szerzenie dobra - mówi ks. Wiecki.
Caritas AG na Jarmarku św. DominikaNa skwerze Heweliusza zaprezentowała się także ogólnopolska inicjatywa Caritas pn. "Projekt - Laudato sì - w trosce o wspólny dom". Grupa powstała w nawiązaniu do encykliki Laudato sì, która jest drugą encykliką papieża Franciszka. - Założeniem naszego projektu jest edukacja wspólnot Caritas w zakresie przeciwdziałania nadkonsumpcji w dążeniu do gospodarki o obiegu zamkniętym, edukacji, promocji zdrowia i promowania poprawnych postaw społecznych wobec zmian w klimacie. Planujemy działania z zakresu edukacji ekologicznej, by dzięki nim zrobić krok w stronę podejmowania świadomiej odpowiedzialności za wychowanie, podnoszenie świadomości młodych osób oraz doskonalenie jakości kształcenia pozaformalnego - tłumaczą członkowie Laudato sì. Swoje stoiska wystawili też seniorzy związani z Caritas, medycy. Była także strefa gastronomiczna, m.in. z watą cukrową "za jeden uśmiech".
Na scenie plenerowej imprezę prowadził duet K & S - Jakub Hinc i Szczepan Babiuch, DJ i konferansjer. Nie tylko zabawiali gości, ale też prowadzili quizy, aktywności rodzinne i dbali o oprawę muzyczną. Tę zapewniły też zespoły muzyczne - ich repertuar był bardzo zróżnicowany, więc każdy odbiorca znalazł tu coś dla siebie. Był Felipe Alvarado, saksofonista pochodzenia kubańskiego, mieszkający w Polsce od wielu lat. Podczas pokazów prezentował zarówno latynoskie rytmy, jak i melodie bardziej tradycyjne. Na scenie pojawiła się też zGODa - trio, które powstało, by zmienić wizerunek muzyki chrześcijańskiej. Zaprezentowali nowoczesne brzmienie z dobrym przekazem - połączenie jazzującego wokalu (Jagoda "Goda" Wojciechowska), energetycznego DJ-a (Jakub "Fnuky" Hinc) oraz młodzieńczego groove'u perkusyjnego (Jan Hinc).
Rodzinne aktywności Caritas AG na Jarmarku św. DominikaMłodzieży najbardziej przypadł do gustu występ Edzio Rap. Na scenie pojawił się gdański raper, freestylowiec, tiktoker, influencer. Dwukrotny mistrz Polski we freestyle’u, jako pierwszy zawodnik w Polsce obronił pas mistrza Wielkiej Bitwy Warszawskiej. To też najpopularniejszy polski raper na Tiktoku. Słynie ze swoich umiejętności freestyle'owych, kultury słowa oraz charyzmy. Kieruje się wartościami i te same wartości przez swoją twórczość stara się przekazywać ludziom. W niedzielny wieczór tradycyjnie zaserwował zestaw freestyle'owy - rymował do trzech słów "podrzuconych" przez publiczność.
Wcześniej, w południe, odprawiono Mszę św. w bazylice Mariackiej. Główną intencją była była modlitwa za powstańców warszawskich w 80. rocznicę zrywu zbrojnego w Warszawie. Liturgii przewodniczył ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej. We wstępie do liturgii swoje świadectwo dał prof. Jerzy Grzywacz, fizyk, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Prof. Jerzy Grzywacz o Powstaniu WarszawskimHomilię wygłosił ks. Wiecki, dyrektor Caritas AG. Nawiązał do wcześniejszych słów żołnierza AK. - Bardzo ważne, żebyśmy pamiętali historię - że były takie czasy, kiedy byliśmy niewolnikami i ludzie starali się odzyskać wolność. Czy człowiek jest wolny wtedy, kiedy jest uciskany? Wydaje się, że prawdziwie wolny jest ten, który ma wolne serce i cały czas żyje jak człowiek wolny - mówił.
Przypomniał też, że Jezus nieustannie zaprasza nas do życia jako nowy człowiek. - Byśmy przyoblekli się w człowieka. Jako chrześcijanie, jako katolicy jesteśmy zaproszeni do tego, by ubierać się w uczynki miłosierdzia, miłości i w taki sposób czynić świat nowy. Często się bardzo różnimy - w myśleniu, w interpretacji historii, mimo to Bóg zaprasza nas do tego, byśmy tworzyli w swoim sercu przestrzeń spotkania. Taką moc daje nam Chrystus w swoim eucharystycznym ciele - dodał ks. Wiecki.
Wydarzenie zorganizowały wspólnie archidiecezjalna Caritas, Kuria Metropolitalna Gdańska i parafia bazyliki Mariackiej.