Z dala od trójmiejskiego zgiełku, chociaż w jego bliskim sąsiedztwie, znajduje się miejsce, gdzie wypoczynek idzie w parze z rozwojem duchowym.
Mowa o Centrum Rozwoju Duchowego, czyli Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Gdańskiej im. św. Wojciecha w Straszynie, który we właśnie aktualizowanej ofercie ma wiele ciekawych propozycji - nie tylko dla grup, ale również dla osób indywidualnych.
Nowo mianowany dyrektor ks. Adam Jeszka przyznaje, że zamysł jest taki, aby dom był miejscem formacji dla ludzi, którzy szukają, pytają, chcą wiedzieć więcej. Stąd nazwa Centrum Formacji Duchowej, przekładająca się na obecne propozycje realizowane w domu, którego wnętrza mogli zwiedzać goście biorący udział w pierwszym Dniu Otwartym Domu. Przyszło ok. 300 osób, które wspólnie adorowały Jezusa w Najświętszym Sakramencie, poznały prawie 30-letnią historię domu, miały okazję skosztować placków oraz świętojackowych pierogów. Zwieńczeniem dnia był koncert Capelli Cistercian.
W obecnej ofercie domu jest bardzo wiele propozycji, z których skorzystać mogą osoby indywidualne, grupy, a także uczniowie. - Naszym patronem jest św. Wojciech, a mało które miasto w Polsce ma takiego świętego, takiego mocnego bohatera wiary, dlatego w tym szczególnym roku, który przygotowuje nas do jubileuszu 100. rocznicy powołania archidiecezji gdańskiej, chcemy o tej ważnej postaci przypominać - mówi kapłan.
W 38. numerze "Gościa Gdańskiego" o przeszłości i teraźniejszości Centrum Rozwoju Duchowego opowiadają (od lewej): ks. Adam Jeszka, obecny dyrektor oraz ks. Ryszard Bugajski, pierwszy dyrektor domu w Staszynie. Justyna Liptak /Foto GośćW domu odbywać się będą bezpłatne warsztaty dla uczniów szkół podstawowych (klasy VI-VIII) pt. "Życie na petardzie - przesłanie i spuścizna św. Wojciecha". - We wtorki nauczyciele, po uprzednim zgłoszeniu, mogą przyjeżdżać z uczniami. Warto, bo nawet po tysiącu lat św. Wojciech ma do zaproponowania m.in. odwagę bycia i pasję życia - wyjaśnia ks. Jeszka.
Dla grup zorganizowanych w ofercie znalazły się wczasorekolekcje, czyli czterodniowy pobyt w domu połączony ze zwiedzaniem Gdańska, Sopotu i Gdyni. Na uczestników czeka bogaty program, w którym nie zbraknie czasu na modlitwę oraz konferencję. - Straszyn jest przepięknie położonym miejscem, niektórzy nazywają go Toskanią Północy. Już miałem takich gości, którzy przyjechali na dwa dni, a przedłużyli pobyt do dwóch tygodni. To pokazuje potencjał tego domu, jego piękno i tej ciszy, która tutaj woła - mówi dyrektor.
Jeszcze w tym roku można skorzystać z weekendowych propozycji: rekolekcje cysterskie dla ducha i ciała, które poprowadzą o. Filip Krzemień OCist, przeor oliwskich cystersów, Jacek Bratke, popularyzator kultury cysterskiej, oraz ks. Adam Jeszka; "Zagubieni i Ocaleni" - odnowienie i ożywienie osobistej relacji z Bogiem (spotkanie poprowadzi charyzmatyczno-ewangelizacyjna wspólnota Betlejem z Gdańska), Weekend dla Kobiet - prowadzenie Marta Jędrzejewska i Dorota Dźwig czy "Cichy Sylwester" - kameralny sylwester dla małżeństw. Ciekawą propozycją są również weekendowe nauki przedmałżeńskie, których uczestnicy wezmą także udział w warsztatach z fotografem, aby wiedzieć, jak dobrze ustawić się do zdjęcia, oraz będą mogli poradzić się jubilera, jak dobrze dobrać obrączki.
- Nasza oferta jest dość bogata, ale dopiero czas pokaże, czy trafi w potrzeby diecezjan. Od początku września zapraszamy na nową inicjatywę - "Teologia i życie przy małej czarnej". Są to całoroczne spotkania formacyjne - otwarte i bezpłatne, które będą poruszały sprawy wiary i osobistej więzi z Bogiem - zapowiada ks. Jeszka.
Więcej o ofercie TUTAJ.
Więcej o historii oraz teraźniejszości Centrum Rozwoju Duchowego, czyli Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Gdańskiej im. św. Wojciecha w Straszynie w 38. numerze "Gościa Gdańskiego" na 22 września.