Z pewnością można stwierdzić, że bez nich historyczny i współczesny przemysł stoczniowy w Gdańsku i Gdyni nie funkcjonowałby na tak wysokim poziomie. Przez 230 lat działalności wykształciły pokolenia okrętowców i specjalistów innych branż. W sobotę 28 września Szkoły Okrętowe i Techniczne "Conradinum" obchodziły jubileusz.
Świętowanie rozpoczęło się Eucharystią w bazylice Mariackiej, którą odprawił bp Zbigniew Zieliński, biskup koszalińsko-kołobrzeski, absolwent Conradinum. - Spotykamy się w bazylice Mariackiej, będącej dla nas drugim domem, bo w jej ambicie pochowany jest nasz założyciel Karol Fryderyk Conradi. Sprawujemy tę Mszę św., by - obok Boga - podziękować ludziom, w tym założycielowi naszej szkoły. To również okazja, by wspomnieć wszystkich tych, dzięki którym ta szkoła istnieje i nieprzerwanie prowadzi swoją misję edukacyjną i wychowawczą przez 230 lat - mówił hierarcha.
Biskup Zieliński zaznaczył, że stałość ta jest szczególnie ważna w dzisiejszych, dynamicznych czasach, w których - często niewytrwale - realizujemy różne śmiałe pomysły. - Warto podkreślić, że także w dobie różnego rodzaju niepokojów wokół dzieła edukacji niezwykle znaczące jest to, że to edukacyjne dzieło jest prowadzone z taką starannością, nieprzerwanie, dając poczucie bezpieczeństwa wśród różnych wichrów historii, społecznych trendów tym, którzy decydują się na edukację w murach naszej szkoły - dodał.
Po liturgii wierni złożyli kwiaty na płycie nagrobnej Karola Fryderyka Conradiego, założyciela szkoły. Wioleta Żurawska /Foto GośćBiskup koszalińsko-kołobrzeski podziękował za współpracę w dziele edukacji i wychowania młodych ludzi przeszłych i przyszłych pokoleń na fundamencie wartości duchowych i religijnych. - Niech łączy nas wdzięczność wobec Pana Boga za dar życia, za dar powołania, które odczytujemy także w czasie procesu szkolnej edukacji, za dar naszej szkoły. Bywa zwykle tak, że cenimy ją jeszcze bardziej w miarę upływu lat. Ale także stajemy obok tych, którzy obecnie podejmują edukację w murach gdańskiego Conradinum, prosząc, aby współcześnie to dzieło edukacyjne, wychowawcze było im pomocne i przynosiło w ich życiu wspaniałe efekty - podkreślił.
- Chciałoby się do tego powitania dodać to, które niezapomniany prof. Wallerand zwykle wypowiadał, ustawiając nas w szeregu na placu przyszkolnym: "Czołem conradinowcy!". Niech więc łączy nas przynależność do tej pięknej, wielkiej, bogatej historii rodziny conradinowców, a wdzięczność wobec Pana Boga niech nadaje szczególnego sensu także temu spotkaniu tu, w bazylice Mariackiej, w Koronie Gdańska - zakończył kapłan.
Pierwszoklasiści oficjalnie złożyli ślubowanie. Wioleta Żurawska /Foto GośćPo Mszy św. obchody jubileuszowe przeniosły się przed budynek szkoły przy ul. Piramowicza 1/2. Tam przemawiali zaproszeni goście, nauczyciele, dyrekcja i absolwenci. Przyznane zostały także nagrody i wyróżnienia, a pierwszoklasiści oficjalnie złożyli ślubowanie. Zebrani wspólnie odśpiewali hymn Conradinum oraz wysłuchali występu muzycznego w wykonaniu uczniów.
Następnie oddzwoniono rozpoczęcie roku jubileuszowego, świętowanie bowiem nie kończy się, a dopiero zaczyna. W tym roku przypada 230-lecie istnienia szkoły, ale w gdańskim Wrzeszczu mieści się ona od 124 lat. Obchody we wrześniu 2025 r. zamknie jubileusz 125-lecia placówki w obecnym miejscu. Uroczystość zwieńczyło posadzenie drzew mających upamiętniać przeżywane święto, a po południu odbył się zjazd absolwentów.