Wrzeszczańską kolegiatę Najświętszego Serca Jezusowego w niedzielne popołudnie 29 września wypełnił chóralny śpiew. Wykonywane a cappella utwory współczesnych kompozytorów zostały zaprezentowane przez ponad 30 młodych muzyków.
Występ poprzedzony był intensywnymi przygotowaniami. 3-dniowe warsztaty śpiewu chóralnego poprowadzili utalentowani dyrygenci: Artur Koza, dyrygent Chóru Filharmonii Łódzkiej, Joanna Sołowiej, Filip Cieszyński i Klaudia Borkowska. Zwieńczeniem był finałowy koncert w kolegiacie Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu, który odbył się w niedzielę 29 września.
Śpiewacy zaprezentowali utwory współczesnych kompozytorów muzyki chóralnej a cappella, m.in. Andrieja Makora, Edwarda Elgara, Mortena Lauridsena i Jana Krenza. Szczytnym celem całego przedsięwzięcia, na które wstęp był darmowy, było wsparcie Fundacji Polskiego Związku Motorowego. Widzowie mogli to zrobić, przelewając datki na konto fundacji, która zajmuje się m.in. wsparciem rehabilitacji ofiar wypadków drogowych.
4. Chóralna Masa Krytyczna (fragment występu, cz.1)Do czego nawiązuje nazwa „Chóralna Masa Krytyczna”, tłumaczy jeden z uczestników warsztatów. – Słowo „mass” to po angielsku jednocześnie „masa”, ale również „msza”. Obecnie repertuar nie jest aż tak czysto liturgiczno-kościelny, lecz coraz bardziej idzie w stronę muzyki współczesnej – wyjaśnia Paweł Bielski. – Większość uczestników warsztatów to byli chórzyści trójmiejskich chórów akademickich. To taka nasza coroczna tradycja zorientowana na kultywowanie muzyki chóralnej wśród ludzi, którzy już nie śpiewają na stałe w chórach. Kiedyś śpiewaliśmy regularnie dwa razy w tygodniu, były wyjazdy itd. Teraz, jako że większość ludzi ma już rodziny i dzieci, to zbieramy się raz do roku. I to ma dla nas taki charakter, powiedziałbym, rytualny – zawsze w tym samym kościele, tutaj właśnie „na Czarnej” – mówi chórzysta.
– Nowością podczas tegorocznego koncertu finałowego było to, że jeden z utworów wykonany był w 100 proc. żeńskim, a drugi w 100 proc. męskim składzie. W tym roku, z powodu mniejszej liczby uczestników, wyszła trochę bardziej „maseczka” niż masa, ale nadal było brzmieniowo super. Unikatowe dla naszego wydarzenia jest to, że również dyrygenci śpiewają w poszczególnych utworach – powiedział Kamil Bocheński, organizator wydarzenia.
4. Chóralna Masa Krytyczna (fragment występu, cz.2)– Przygotowania obejmowały najpierw indywidualną pracę każdego z chórzystów nad swoją partią wokalną. Następnie na wspólnym śpiewaniu utworów podczas sporadycznych letnich prób, zwanych też tajnymi kompletami. Przygotowania zwieńczyliśmy przy pełnym składzie chóru w ten weekend, spotykając się na kilkanaście godzin prób warsztatowych, aby mieć pewność, że dzisiejszy koncert będzie tak piękny, jak to tylko jest możliwe – mówił, witając gości K. Bocheński.
Wydarzenie odbywało się pod patronatem medialnym „Gościa Gdańskiego”.
Sponsorami wydarzenia byli Fundacja Inter Cars oraz CES-Procurement.