Gdyńska Wspólnota Radości Paschalnej obchodziła 30-lecie istnienia. Uroczystej Eucharystii w dniu świętowania przewodniczył bp Piotr Przyborek.
Dawni i obecni członkowie grupy wraz z rodzinami spotkali się w sobotę 5 października, by podziękować Bogu za łaskę trzech dekad posługi w ewangelizacji, modlitwie i na uwielbieniu w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu. W homilii biskup pomocniczy podkreślił, że 30 lat działalności wspólnoty to konkretna okazja do świętowania. - Żyjąc we wspólnocie, cieszymy się sobą i dzielimy tą radością jak uczniowie, którzy ujrzeli Pana. Chcemy dochodzić do tej radości i na nowo ją odkrywać. Szczególnie znaczące jest to w pierwszą sobotę miesiąca, którą dziś obchodzimy. To dzień modlitw za kapłanów i osoby życia konsekrowanego. Byłem dziś w Gietrzwałdzie na dniu skupienia dla księży, sióstr i braci. Podkreślane były tam słowa Matki Bożej, która mówiła, żeby po prostu się modlić i uczestniczyć w Eucharystii. Podsumowując te 30 lat, patrząc na nie z boku, można z pewnością powiedzieć, że najważniejsza jest modlitwa - zaznaczył bp Przyborek.
- Eucharystia też jest modlitwą, ale modlitwą szczególną, najważniejszą. Matka Boża zwraca uwagę na to, że serce człowieka bije coraz lepiej ożywiane modlitwą i Eucharystią. Znacie pewnie świadectwa, że gdy słabnie w człowieku więź z Bogiem, gdy człowiek nie przystępuje do Komunii św., odpuszcza modlitwę, trudno jest mu żyć we wspólnocie. Dlatego, żeby wspólnota mogła się rozwijać, konieczne jest codzienne bycie przed Panem, radowanie się Panem, na którego możemy patrzeć w Eucharystii, i wyrazić tę radość poprzez modlitwę - dodał kapłan.
Pasterz tłumaczył, że podążając do źródła, powinniśmy starać się o życie w obfitości. - Radość Panem ma tryskać z nas, a my mamy się tą radością dzielić. Wtedy wspólnota wzrasta. Wiadomo, że ludzie przechodzą różne kryzysy, radości, smutki, ale wspólnota wzrasta, bo radujemy się nie dlatego, że jesteśmy fajni. Radujemy się, bo Pan jest z nami, prowadzi nas, a my możemy na Niego patrzeć. On ukochał nas miłością bez granic. I my również możemy we wspólnocie Kościoła kochać innych i tym samym wzrastać, dojrzewać i dzielić się tą wielką radością, którą Pan nas obdarowuje - zakończył biskup Piotr.
Wspólnota Radości Paschalnej swoje korzenie ma w Ruchu Światło-Życie. Jej historia sięga 1999 roku. Wtedy animatorzy wspólnoty młodzieżowej, działającej przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni, po przejściu całej formacji przewidzianej w RŚŻ, zapragnęli stworzyć diakonie, które byłyby kolejnym etapem nie tylko formacji, ale i służby. Powstały diakonie: ewangelizacji, modlitwy, miłosierdzia, muzyczna i tańca uwielbienia. Każda z nich spotykała się regularnie. Był to czas bardzo intensywnego i szybkiego rozwoju wspólnoty.
Z czasem we wspólnocie zaczęły pojawiać się małżeństwa i pary. Najpierw powstała diakonia par, która spotykała się w ramach wspólnoty młodzieżowej, potem powstała grupa małżeństw, która na początku lat 2000 zaczęła funkcjonować już jako samodzielna grupa. Wtedy zapadła decyzja, że wspólnota stanie się niezależną strukturą. - Kiedy to wspominamy, z lekkim uśmiechem mówimy, że "ojcowie założyciele" to Gosia i Marek Filarowie, Agnieszka i Marek Ołtarzewscy oraz Agnieszka i Irek Trojanowiczowie. Spotykaliśmy się w kilka małżeństw, wspieraliśmy się duchowo, świętowaliśmy razem zakupy naszych pierwszych własnych mieszkań, samochodów (używanych), narodziny dzieci. Celebrowaliśmy również wspólnie chrzty naszych dzieci, potem Pierwsze Komunie i zawsze w centrum naszego życia było Triduum. Powoli zaczęły gromadzić się wokół nas kolejne małżeństwa - wspominają członkowie.
Wspólnota rozwijała się dalej. - Widzieliśmy, że oprócz małżeństw swojego miejsca w Kościele szukają osoby dorosłe, które nie są jeszcze w małżeństwie albo życie tak się im ułożyło, że np. samotnie wychowują dzieci, i zaczęliśmy zapraszać do wspólnoty wszystkie osoby, które pragnęły wzrastać i żyć we wspólnocie. I tak mieliśmy cztery grupy małżeństw i grupę tak zwanych osób wolnych. Spotykamy się raz w miesiącu na wspólnym, tzw. dużym spotkaniu, raz w miesiącu spotykamy się w małej grupie dzielenia, raz w roku wyjeżdżamy na rekolekcje wspólnotowe i w Adwencie i Wielkim Poście na weekend, który ma nam pomóc przeżywać czas przygotowania do świąt - zaznaczają.
Grupa działa w parafii pw. św. Andrzeja Boboli na gdyńskim Obłużu, chociaż osoby ją tworzące są ze wszystkich zakątków diecezji. Członkowie posługują podczas Mszy św. o zdrowie, w spotkaniach dla rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św., prowadzą spotkania dla narzeczonych i sobotnie wieczory uwielbienia.
Więcej o Wspólnocie Radości Paschalnej TUTAJ.