Mszą św. w archikatedrze oliwskiej pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy rozpoczęto 10 października nowy rok akademicki w Gdańskim Seminarium Duchownym. Następnie w auli św. Jana Pawła II odbyła się akademia inauguracyjna.
Wraz z metropolitą gdańskim Eucharystię sprawowali: bp Wiesław Szlachetka, bp Piotr Przyborek, kapłani - moderatorzy oraz wykładowcy GSD, i parafialni duszpasterze. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz i świata nauki z Pomorza, siostry zakonne, klerycy, pracownicy świeccy oliwskiej uczelni, a także rodzice studentów.
W homilii metropolita gdański przypomniał, że to Jezus wybiera i powołuje swoich uczniów. - To Jemu należy zaufać i zawierzyć. On jest w tej szkole, jaką jest seminarium Tym, Który prowadzi powołanych - podkreślił.
Fragment homilii abp. Tadeusza WojdyDodał, że zbliżający się nowy rok duszpasterski ma przypomnieć nam, że jesteśmy "pielgrzymami nadziei". - Jako pielgrzymi nadziei na początku tego nowego roku akademickiego zwracamy się do Jezusa z prośbą, aby posłał nam swojego Ducha, który rozjaśni ścieżki naszych codziennych zmagań, pomoże odkryć prawdy, które trzeba poznać umysłem i pokochać sercem - prośmy, aby pomagał nam zrozumieć to, co jest jeszcze zakryte przed nami - mówił hierarcha.
Nawiązał do Ewangelii wg. św. Łukasza: "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone". - Wszyscy wezwani i powołani do szukania prawdy - tej obiektywnej. Jest czymś naturalnym, że człowiek chce poznać prawdę o Bogu, o sobie, bo ona pozwala mu normalnie żyć, funkcjonować, relacjonować się z teraźniejszością i spoglądać w przyszłość. Poznanie prawdy prowadzi do odkrycia i poznania samego Boga, do nawiązania z Nim przyjaźni i umiłowania Go, a to prowadzi ku zbawieniu - wyjaśniał.
- Znajomość prawdy potrzebna jest każdemu człowiekowi, a tym bardziej kapłanowi, który jest posłany do świata, aby swoim życiem dawać świadectwo miłości Boga. O tę prawdę kapłan jest nieustanie pytany i nie może powiedzieć, że jej nie zna - dodał.
Zaznaczył, że przed wypowiedzeniem potrójnej maksymy "prosić, szukać, kołatać" Jezus poucza uczniów o potrzebie modlitwy. - Uczniowie widzieli, że Jezus często udawał się na modlitwę, dlatego prosili Go, aby również ich nauczył się modlić. On dał im tę piękną modlitwę "Ojcze nasz" i zachęcił, aby nią się modlili, zapewniając, że ich modlitwa będzie zawsze wysłuchana. Jezus uczy nas, że będąc w potrzebie możemy bez skrępowania - niemalże - nękać Boga naszymi prośbami, a On zawsze udzieli nam swojej odpowiedzi - kontynuował abp Wojda.
Metropolita gdański zwrócił się do alumnów. - Pod czujnym okiem profesorów będziecie mogli zanurzać się w lekturze Pisma Świętego i tekstów z dziedziny filozofii oraz teologii, a także innych przedmiotów kościelnych oraz świeckich, aby przyswoić sobie możliwie jak najwięcej elementów prawdy objawionej. To zadanie będzie od was wymagało zaangażowania, wysiłku oraz wyrzeczeń, ale nie szczędźcie czasu ani trudu na jego realizację, a Duch Boży niech was w tym wspiera. Bo seminarium jest miejscem, gdzie uczeń jest zaproszony do odtworzenia w sobie - w miarę możliwości - ludzkiej doskonałości syna Bożego - wyjaśnił hierarcha.
- Drodzy alumni, nie bójcie się zawierzać Jezusowi, On jest światłem, które oświeca każdego człowieka, ponieważ w nim jest droga, prawda i życie. A my wszyscy tutaj obecni, prosimy Ducha Świętego, aby was uzdalniał do poznawania tej prawdy, do szukania jej w dziełach Bożych, do kołatania do serca Jezusowego, aby wam otworzył drzwi do prawdziwej mądrości - zakończył metropolita gdański.
Inauguracja roku akademickiego w GSD - ks. Krzysztof Szerszeń, rektorDruga część inauguracji odbyła się w oliwskiej auli im. Jana Pawła II. Na początku głos zabrał i przywitał zgromadzonych gości ks. dr Krzysztof Szerszeń, rektor seminarium. Przywołał historię Gdańskiego Seminarium Duchownego, mówił o ostatnich osiągnięciach oraz przedstawił najważniejsze inicjatywy formacyjne, a także wspomniał o kadrze złożonej ze świetnych i utytułowanych wykładowców.
W kolejnej części akademii inauguracyjnej nastąpiło ślubowanie alumna I roku, który otrzymał indeksy Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie, do którego gdańskie seminarium jest afiliowane. Wykład inauguracyjny pt. "Walsingham - angielski Nazaret" wygłosiła prof. Jean Ward.
Następnie przyszedł czas na wręczenie nagród najlepszym studentom GSD, słowo przedstawiciela Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie i wspólne odśpiewanie Hymnu Gdańskiego Seminarium Duchownego.