Na jubileusz 100-lecia archidiecezji gdańskiej powstaje album fotograficzny "Dwie gdańskie katedry". W czwartek 17 października w sesji fotograficznej "wystąpiła" archikatedra oliwska, ukazując na co dzień niewidoczne zabytki.
W grudniu 2025 r. będziemy świętowali 100. rocznicę ustanowienia w Gdańsku biskupstwa. Diecezję gdańską powołał do życia papież Pius Xi bullą "Universa christifidelium cura". W ramach obchodów jubileuszu trwa m.in. peregrynacja relikwii św. Wojciecha, patrona dzisiejszej archidiecezji gdańskiej, a także szereg innych wydarzeń.
Jednym z elementów świętowania będzie też wyjątkowe wydawnictwo. - Przygotowujemy album fotograficzny, poświęcony dwóm najważniejszym świątyniom naszej archidiecezji - archikatedrze oliwskiej i bazylice Mariackiej. Chcemy pokazać czytelnikom obie wspaniałe budowle, które są wypełnione gromadzonymi przez wieki dziełami sztuki. Ale album ma nie tylko cieszyć oko. Mam nadzieję, że będzie to okazja do refleksji, że obie świątynie są filarami chrześcijańskiej tożsamości Pomorza - mówi ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej, który koordynuje prace nad albumem.
Sesja fotograficzna do albumu "Dwie gdańskie katedry".Ukazanie w wydawnictwie zabytkowych obiektów wiąże się też z niecodziennymi działaniami. Do takiej sytuacji doszło w czwartek przed południem w archikatedrze w gdańskiej Oliwie. W prezbiterium świątyni odbyła się sesja fotograficzna - Dariusz Kula, autor fotografii albumu, wykonał zdjęcia zabytkowych fresków na ścianach. Na co dzień są zasłonięte przez malowidła autorstwa Hermanna Hahna, przedstawiające fundatorów i dobroczyńców klasztoru - książąt pomorskich, królów Polski oraz krzyżackiego Wielkiego Mistrza von Knipprode i margrabiego brandenburskiego Waldemara.
Dzięki sesji fotograficznej, która odbyła się w obecności konserwatorów zabytków i proboszczów obu gdańskich katedr, można było przez kilkadziesiąt minut podziwiać naścienne malowidła przedstawiające te same historyczne postacie, wykonane w latach 1583-1587 z inicjatywy opata Kacpra Geszkaua. - Praca nad tym wydawnictwem to wyzwanie, ale też takie chwile jak ta. Możemy zajrzeć tam, gdzie codziennie wzrok nie sięga - dodaje ks. Bradtke.
Album "Dwie gdańskie katedry" słowem wstępnym opatrzył metropolita gdański. Arcybiskup Tadeusz Wojda pisze m.in.: "Do najstarszych i najzacniejszych kościołów Pomorza zaliczają się niewątpliwie archikatedra w Oliwie i położona na terenie Głównego Miasta Gdańska konkatedra mariacka, które są przedstawione w niniejszym albumie. Można bez przesady wskazać, że są to murowane filary chrześcijaństwa na Pomorzu i znaki trwałości wiary w Chrystusa i piękne pomniki cywilizacji chrześcijańskiej. Także i w nich modlić się będziemy w trakcie tego jubileuszowego roku, w Bogu samym dostrzegając źródło wszelkiego piękna".
Autorem tekstu albumu jest prof. Janusz Trupinda, znany historyk mediewista, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. Autorem fotografii jest D. Kula, wybitny gdański fotograf. Wydawnictwo przygotowuje Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej. Prace nad albumem zakończą się w najbliższych miesiącach.
Więcej o albumie napiszemy w "Gościu Gdańskim" nr 44 na 3 listopada.