Od 10 lat Fundacja Hospicjum "Pomorze Dzieciom" niesie profesjonalną pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom oraz wspiera rodziców po stracie. W ciągu dekady zespół hospicyjny towarzyszył 172 rodzinom.
Gala, która odbyła się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, była okazją do przypomnienia sobie, jak na przestrzeni minionych 10 lat organizacja rozwijała się, dzięki licznym akcjom o zasięgu ogólnopolskim, zgodnie z przyjętą misją: "Skoro nie możemy dołożyć dni do życia, dokładajmy życia do każdego dnia".
Wśród zaproszonych gości, obok przedstawicieli instytucji, firm, szkół, organizacji, wolontariuszy, dzięki którym udaje się sprawować profesjonalną opiekę w bardzo trudnych warunkach, byli przede wszystkim rodzice dzieci, które zmarły pod opieką sztabu hospicyjnych specjalistów, a także rodzice dzieci, które aktualnie znajdują się pod opieką hospicjum. W ciągu 10 lat zespół fundacji towarzyszył w chorobie i śmierci dziecka 172 rodzinom, a ponad 1,2 tys. osób wsparł w procesie żałoby.
Ewa Liegman, prezes zarządu Fundacji Hospicjum Pomorze DzieciomPoczątki domowego hospicjum dla dzieci nie były łatwe. Towarzyszyła im nawet realna groźba, że nie będzie w stanie dalej działać z powodu braku pieniędzy. Było to tym trudniejsze, że już od pierwszych chwil działania pracownicy otoczyli opieką rodziny, dla których byli jedynym wsparciem - do swoich małych podopiecznych dojeżdżali nawet po 100 km.
Gala była również okazją do krótkiego posumowania działalności fundacji. I tak od 2014 r. zespół hospicjum domowego dla dzieci pokonał taką odległość do swoich podopiecznych, która pozwala okrążyć kulę ziemską aż 43 razy. Przeprowadzili niemal 12 tys. wizyt lekarskich, prawie 22 tys. wizyt pielęgniarskich, ok. 6 tys. wizyt fizjoterapeuty i ponad 3 tys. wizyt psychologa.
Ekipę Hospicjum "Pomorze Dzieciom" stanowią: lekarze, pielęgniarki, psychologowie, fizjoterapeuci, kapelan, wolontariusze, którzy pomagają ulżyć w cierpieniu fizycznym, psychicznym i duchowym.
Jubileusz Hospicjum Pomorze DzieciomWieloletnie doświadczenie pracy z nieuleczalnie chorymi pacjentami, towarzyszenie odchodzącym dzieciom, nastolatkom, łagodzenie bólu fizycznego, psychicznego i duchowego całych rodzin pozwoliły na uruchomienie Hospicjum Perinatalnego "TuliPani" dla par w ciąży, a następnie powstanie eMOCji. Pod koniec 2018 r. fundacji został użyczony budynek po starym komisariacie policji na gdańskich Stogach. Obiekt nadawał się wówczas tylko do generalnego remontu. Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń w październiku 2019 r. rozpoczęła się wielka modernizacja.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu darczyńców w 2020 r. Fundacja Hospicjum "Pomorze Dzieciom" otrzymała nową siedzibę. To w niej działa także Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie. Od tego czasu może udzielać wsparcia w okresie żałoby większej liczbie potrzebujących osób.
Ceremonię w anielskim stylu uświetnią swoimi występami Kolektyw Ruchu z Gdańska i Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Więcej o Fundacji Hospicjum "Pomorze Dzieciom" w 45. numerze "Gościa Gdańskiego" na 10 listopada.
Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego