Była to próba znalezienia odpowiedzi na nurtujące wielu pytanie, jak zbliżyć Kościół do współczesnych potrzeb i wyzwań, aby każdy odnalazł w nim swoje miejsce. W Europejskim Centrum Solidarności spotkali się katolicy i katoliczki, dla których to zagadnienie jest szczególnie ważne.
Zaproszenie do udziału w forum skierował Kongres Katoliczek i Katolików, który jest oddolną inicjatywą osób wspólnie poszukujących pozytywnych odpowiedzi na pytanie o przyszłość Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, Europie i na świecie. To forum wymiany myśli i płaszczyzna wspólnego działania na rzecz reform, jakich Kościół potrzebuje w zmieniającej się rzeczywistości społecznej.
Forum "Obecni w Kościele"W grupach kongresu podejmowane są tematy o tym, jak powinien wyglądać Kościół naszego czasu. Kościół, w którym pomieszczą się wszyscy wierni, a życzliwością zostaną otoczeni pozostali. Kościół, w którym będzie miejsce dla świeckich i duchownych, niezależnie od tego, kim są i jak się definiują. "Chcemy Kościoła otwartego na świat, przyciągającego ludzi, pomagającego im w wędrówce do Boga. W ramach kongresu chcemy we wspólnym dialogu wypracować takie rozwiązania, które pozwolą przezwyciężyć czas zniechęcenia, rozczarowania. Kościół jest misyjny, tzn. musi ciągle podejmować wyzwania swojego czasu. Chcemy być krytyczni wobec tego, co było niedobre, a także krytyczni w szerszym znaczeniu - skrupulatnego rozważenia, co jest niezmienne, a co wymaga zmiany. Chcemy być jednak także lojalni - jesteśmy w Kościele i dla Kościoła. Droga wewnątrz Kościoła jest naszym świadomym wyborem" - przeczytać można na stronie kongresu.
Młodzi o współczesnych Kościele.Tym razem spotkanie w ramach forum odbyło się w Gdańsku i zgromadziło wielu wybitnych prelegentów z różnych dziedzin życia, bo rozmawiali o Bogu obecnym w przyrodzie, społeczeństwie i człowieku. Nie zabrakło dyskusji o zdrowej duchowości i relacji między wiarą a psychologią, a także tematów trudnych - jak rozpoznawać religijne aberracje i jak im przeciwdziałać. - Wysłuchałam panelu, gdzie młodzi ludzie dyskutowali o Kościele i przyznaję, że nie spodziewałam się tak mądrego, tak przemyślanego podejścia do zmian, które oni chcieliby w naszym Kościele zobaczyć, które - jak sami przyznali - sprawiłyby, że ich rówieśnicy nie odchodziliby ze wspólnoty. Takie spotkania otwierają oczy na inne grupy i ich ogląd sytuacji - mówi Barbara, jedna z uczestniczek forum.
Reza Aslan - fragment prelekcji "Miejsce Boga w otwartych społeczeństwach".Panel dyskusyjny z udziałem młodzieży faktycznie wzbudził spore zainteresowanie, a sami rozmówcy byli wielokrotnie nagradzani brawami. Sala wypełniła się po brzegi, kiedy przyszedł czas na prelekcję Rezy Aslana, pisarza, wykładowcy, producenta telewizyjnego, nominowanego do nagród Emmy i Peabody oraz badacza religii. Laureat prestiżowej Nagrody Jamesa Joyce'a jest autorem bestsellerowej książki "Zealot: The Life and Times of Jesus of Nazareth", który podjął się tematu, czy jest miejsce dla Boga w otwartych społeczeństwach.
- Czasami nam się wydaje, że coś jako wspólnoty Kościoła nas nie dotyczy, bo co wspólnego z Kościołem ma ekologia. No właśnie ma, i to bardzo dużo. Naszym obowiązkiem jest dbanie o to, co powierzył nam Bóg. Zrobiłam kilka stron notatek. Myślę, że wrócę do tych haseł, które sobie zanotowałam, żeby bliżej przyjrzeć się pewnym kwestiom, wyrobić sobie własne zdanie na ich temat, bo to ważne, aby mieć własne zdanie - dodaje Anna, także uczestniczka forum.
Więcej o Kongresie Katoliczek i Katolików, a także forum "Obecni w Kościele" w 45. numerze "Gościa Gdańskiego" na 10 listopada.