Zakończyły się jesienne warsztaty katechetyczne

Tym razem to nauczyciele religii zajęli miejsca w ławach, aby uczestniczyć w jesiennych warsztatach katechetycznych, które opatrzone zostały hasłem: "Chrześcijanin na drodze wyborów".

Jesienne warsztaty rozpoczęły się na początku października. Spotkania odbywały się m.in. w parafiach, szkołach, a także Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

Celem jesiennych warsztatów była praca metodami aktywizującymi poprzez ćwiczenia z umiejętności dokonywania wyborów. Były również płaszczyzną umożliwiającą wymianę doświadczeń. Nauczyciele mogli podzielić się swoimi propozycjami oraz pomysłami, poznać swoje wzajemne potrzeby, a także oczekiwania. Były to warsztaty z korzyścią dla osobistego rozwoju zawodowego, jak również pod kątem metodycznego procesu kształcenia uczniów. Oprócz części wykładowej prowadzący zaproponowali ćwiczenia z umiejętności wybierania.

- Był to bardzo to bardzo wartościowy czas. Zaproponowany zestaw ćwiczeń z umiejętności dokonywania wyborów z pewnością można przenieść na grunt prowadzonych przez nas lekcji religii, podnosząc tym samym ich jakość - mówi Teresa Michalska, nauczyciel oraz doradca metodyczny ds. religii Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

Dodaje, że nie tylko pogłębianie wiedzy jest istotne w zawodzie nauczyciela, ale także udział w różnych formach doskonalenia wspomagających proces dydaktyczno-wychowawczy. - Zatem podczas spotkań mogliśmy wymienić się doświadczeniem i podzielić dobrymi praktykami. Ostatecznie ważny jest nie tylko nasz osobisty rozwój, ale przede wszystkim rozwój naszych podopiecznych - podkreśla. 

Podkreśla, że przed nauczycielami religii stoi zadanie przekazywania wiedzy i wiary, edukacja liturgiczna, a także, formacja moralna, wychowanie do życia wspólnotowego. - Pierwszymi wychowawcami w przekazywaniu wartości i cnót chrześcijańskich powinni być rodzicie. Trudno mówić dzieciom o Bogu, zwłaszcza kiedy w domu rodzinnym nie doświadczają miłości, a rodzice w codziennym trudzie nie doceniają wagi budowaniu relacji. Łatwiej z uczniami prowadzić dialog o Bogu, kiedy jest już fundament wyniesiony z domu rodzinnego - wyjaśnia T. Michalska.

- Podczas warsztatów zastanawialiśmy się: Czym jest wybór? Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji ? Znaczenie cnót w wychowaniu. Uczenie cnót w rozumieniu chrześcijańskim, tak jak mówi katechizm, to droga wychowawcza młodego pokolenia, aby zauważyło dobro i odkrywało najwyższe dobro, którym jest Bóg. Z wyboru dobra wynikają decyzje moralne - podkreśla.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..