W Gdańsku odbędzie się Pomorski Kongres Pamięci Narodowej

Gale, projekcje filmów, dyskusje, aktywności dla dzieci i młodzieży - wszystko to na Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowej 20 i 21 listopada w gdańskim Amber Expo.

  •  

Czwartek, 21 listopada

  • Uroczystość wręczenia medali Reipublicae Memoriae Meritum, (sala nr 4, I piętro) godz. 10-11.30. W trakcie recital "Piosenki Henryka Warsa". Artyści: Tomasz Bacajewski (wokal), Marian Benedyk (akompaniament). Medalem Reipublicae Memoriae Meritum Instytut Pamięci Narodowej honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917-1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

  • Projekcja filmu "Zmarłych pogrzebać", reż. Katarzyna Underwood (sala nr 4, I piętro) godz. 12. Film wyprodukowany przez IPN Gdańsk został oficjalnie kandydatem do Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. To zapis rozmów Katarzyny Underwood (IPN Gdańsk) z osobami ocalałymi z ludobójstwa na Wołyniu. Opowiada o tym, czym jest ludzkie cierpienie, jak głęboko sięga żal po stracie bliskich oraz najważniejsze, czy można wybaczyć sprawcom? Czy można przestać przywoływać w głowie straszliwe obrazy z ludobójstwa? Produkcja zawiera archiwalne fotografie osób zamordowanych na Wołyniu w latach 1942-1943, całość obrazu dopełnia muzyka Krzesimira Dębskiego.

  • Po filmie dyskusja pt. "Wołyń po osiemdziesięciu latach". Minęło już ponad 80 lat od Zbrodni Wołyńskiej, temat ludobójstwa nadal budzi jednak emocje. Nie znamy całego przebiegu zbrodni, a jej ofiary wciąż czekają na godny pochówek. W rozmowie wezmą udział autorzy najnowszych publikacji Instytutu Pamięci Narodowej dotyczących tego, co stało się na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach II wojny światowej. Uczestnicy: Edward Gigilewicz (KUL), Joanna Karbarz-Wilińska (IPN Gdańsk), Leon Popek, zastępca dyrektora BUWiM IPN.

  • Projekcja filmu "Rakowiecka 37", reż. Paweł Woldan (sala nr 4, I piętro) godz. 15. Film prezentuje historię więzienia i aresztu śledczego Warszawa-Mokotów. Opowiada historię miejsca, gdzie po 1956 r. więziono uczestników akademickiego buntu z marca 1968 r., tzw. taterników, przemycających do Polski wydawnictwa paryskiej "Kultury", członków organizacji Ruch, a od lat 70. XX w. - działaczy opozycji, m.in. KOR, ROPCiO i KPN oraz związkowców i sympatyków NSZZ "Solidarność", członków Solidarności Walczącej, Federacji Młodzieży Walczącej, Ruchu Wolność i Pokój oraz innych środowisk i organizacji działających w konspiracji oraz jawnie.

  • Dyskusja pt. "Pomorskie wątki w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL" (sala nr 4, I piętro) godz. 16. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL to instytucja ogólnopolska, w jej ekspozycji stałej nie brakuje jednak także wątków pomorskich. "Inka", "Zagończyk" czy "Łupaszka" to kluczowe postaci dla historii Pomorza, ale i Polski. W więzieniu na Rakowieckiej przetrzymywano jednak nie tylko żołnierzy niezłomnych. Znaleźli się tam również opozycjoniści związani z Gdańskiem i Pomorzem, wśród nich także postaci mniej znane. O wszystkim tym opowiedzą uczestnicy dyskusji. Uczestnicy: Karol Polejowski - zastępca prezesa IPN, Adrianna Garnik - dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Piotr Niwiński (IPN Gdańsk).

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..