Gale, projekcje filmów, dyskusje, aktywności dla dzieci i młodzieży - wszystko to na Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowej 20 i 21 listopada w gdańskim Amber Expo.
Czwartek, 21 listopada
Uroczystość wręczenia medali Reipublicae Memoriae Meritum, (sala nr 4, I piętro) godz. 10-11.30. W trakcie recital "Piosenki Henryka Warsa". Artyści: Tomasz Bacajewski (wokal), Marian Benedyk (akompaniament). Medalem Reipublicae Memoriae Meritum Instytut Pamięci Narodowej honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917-1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.
Projekcja filmu "Zmarłych pogrzebać", reż. Katarzyna Underwood (sala nr 4, I piętro) godz. 12. Film wyprodukowany przez IPN Gdańsk został oficjalnie kandydatem do Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. To zapis rozmów Katarzyny Underwood (IPN Gdańsk) z osobami ocalałymi z ludobójstwa na Wołyniu. Opowiada o tym, czym jest ludzkie cierpienie, jak głęboko sięga żal po stracie bliskich oraz najważniejsze, czy można wybaczyć sprawcom? Czy można przestać przywoływać w głowie straszliwe obrazy z ludobójstwa? Produkcja zawiera archiwalne fotografie osób zamordowanych na Wołyniu w latach 1942-1943, całość obrazu dopełnia muzyka Krzesimira Dębskiego.
Po filmie dyskusja pt. "Wołyń po osiemdziesięciu latach". Minęło już ponad 80 lat od Zbrodni Wołyńskiej, temat ludobójstwa nadal budzi jednak emocje. Nie znamy całego przebiegu zbrodni, a jej ofiary wciąż czekają na godny pochówek. W rozmowie wezmą udział autorzy najnowszych publikacji Instytutu Pamięci Narodowej dotyczących tego, co stało się na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach II wojny światowej. Uczestnicy: Edward Gigilewicz (KUL), Joanna Karbarz-Wilińska (IPN Gdańsk), Leon Popek, zastępca dyrektora BUWiM IPN.
Projekcja filmu "Rakowiecka 37", reż. Paweł Woldan (sala nr 4, I piętro) godz. 15. Film prezentuje historię więzienia i aresztu śledczego Warszawa-Mokotów. Opowiada historię miejsca, gdzie po 1956 r. więziono uczestników akademickiego buntu z marca 1968 r., tzw. taterników, przemycających do Polski wydawnictwa paryskiej "Kultury", członków organizacji Ruch, a od lat 70. XX w. - działaczy opozycji, m.in. KOR, ROPCiO i KPN oraz związkowców i sympatyków NSZZ "Solidarność", członków Solidarności Walczącej, Federacji Młodzieży Walczącej, Ruchu Wolność i Pokój oraz innych środowisk i organizacji działających w konspiracji oraz jawnie.
Dyskusja pt. "Pomorskie wątki w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL" (sala nr 4, I piętro) godz. 16. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL to instytucja ogólnopolska, w jej ekspozycji stałej nie brakuje jednak także wątków pomorskich. "Inka", "Zagończyk" czy "Łupaszka" to kluczowe postaci dla historii Pomorza, ale i Polski. W więzieniu na Rakowieckiej przetrzymywano jednak nie tylko żołnierzy niezłomnych. Znaleźli się tam również opozycjoniści związani z Gdańskiem i Pomorzem, wśród nich także postaci mniej znane. O wszystkim tym opowiedzą uczestnicy dyskusji. Uczestnicy: Karol Polejowski - zastępca prezesa IPN, Adrianna Garnik - dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Piotr Niwiński (IPN Gdańsk).