W Gdańsku odbędzie się Pomorski Kongres Pamięci Narodowej

Gale, projekcje filmów, dyskusje, aktywności dla dzieci i młodzieży - wszystko to na Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowej 20 i 21 listopada w gdańskim Amber Expo.

Pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia" gdański oddział IPN organizuje Pomorski Kongres Pamięci Narodowej. Pierwszego dnia wydarzenia, w środę 20 listopada 2024 r. o godz. 13.30, prezes IPN Karol Nawrocki wręczy odznaczenia państwowe Krzyż Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989. Natomiast w czwartek o godz. 10 medalami Reipublicae Memoriae Meritum uhonoruje osoby, które stoją na straży pamięci historycznej i zachowania dziedzictwa narodowego.

- Zapraszamy również na projekcje filmów dokumentalnych i panele dyskusyjne. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy - mówi Artur Chomicz z gdańskiego IPN.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w hali Amber Expo, ul. Żaglowa 11. - Wstęp na Pomorski Kongres Pamięci Narodowej jest wolny. Strefa Nowych Technologii przeznaczona dla uczestników od 10. roku życia, korzystanie ze stanowiska VR dla uczestników od 13. roku życia. Zapraszamy w środę, 20 listopada 2024 r., od godz. 10 i w czwartek, 21 listopada 2024 r., od godz. 9.30 - dodaje A. Chomicz.

Szczegółowy harmonogram Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej TUTAJ.


Przegląd wybranych wydarzeń

Środa, 20 listopada

  • Po gali wręczenia odznaczeń odbędzie się projekcja filmu w reż. Tomasza Łysiaka pt. "Którzy ogień podsycają". Obraz, którego celem jest oddanie hołdu osobom zaangażowanym w działalność antykomunistyczną i przypomnienie historii odznaczenia Krzyż Wolności i Solidarności, powstał z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w studiu Picaresque Maciej Pawlicki. Autorem scenariusza i reżyserem jest Tomasz Łysiak. Celem filmu jest uczczenie inicjatorów ustanowienia odznaczenia KWiS - członków Krakowskiego Komitetu Krzyża Solidarności. O historii odznaczenia opowiada jego pomysłodawca Tadeusz Wojciech Drwal, zaangażowany w upamiętnianie działalności antykomunistycznej.

  • Następnie będzie miała miejsce dyskusja z udziałem dyrektor Archiwum IPN Marzeny Kruk oraz opozycjonistów odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności: Tadeusza Drwala - działacza opozycji antykomunistycznej, inicjatora utworzenia odznaczenia, Stanisława Fudakowskiego - uczestnika strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 i 1981, członka NSZZ "Solidarność" i Anny Kołakowskiej - w czasie stanu wojennego, jako uczennica VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, zajmowała się drukiem i kolportażem ulotek, skazana na karę 3 lat pozbawienia wolności.

  • Premierowy pokaz filmu pt.: "Popiełuszko: testament wolności”" godz. 16.30 (sala nr 4, I piętro) w reżyserii Jakuba Klebby i Piotra Piotrowskiego, zrealizowanego w ramach obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego z inicjatywy gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. O godz. 20 - premiera filmu na kanale IPNtv.

    Film prezentuje nowe spojrzenie na postać bł. Jerzego Popiełuszki, ukazane z perspektywy młodzieży, naukowców, wiernych i świadków jego życia. Przybliża jego nauczanie i współczesne odczytanie jego myśli, które - jak twierdzą twórcy - "nie kończy się na włocławskiej tamie, lecz trwa i rozbrzmiewa coraz silniej we współczesnym świecie". Dla młodych ludzi ks. Jerzy staje się bohaterem codzienności, wspierając ich w poszukiwaniu życiowej drogi. W filmie występują m.in. Ewa K. Czaczkowska, biografka kapłana, ks. Antoni Poniński, przyjaciel ks. Popiełuszki, Paweł Kęska z Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki oraz ks. Marcin Brzeziński, kustosz sanktuarium na warszawskim Żoliborzu oraz młodzież z grupy Młodzi Księdza Jerzego, dzisiejsi kontynuatorzy testamentu błogosławionego kapłana.

  • Dyskusja "Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę", godz. 17.30 (sala nr 4, I piętro). Minęło już 40 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Uczestnicy debaty skupią się na testamencie księdza Jerzego i uniwersalnym przesłaniu, jakie płynie z jego nauk. Na ile jest ono przydatne w dzisiejszych realiach? Czy da się korzystać z niego na co dzień? Uczestnicy: Piotr Duda – przewodniczący NSZZ "Solidarność", Piotr Litka - dziennikarz, reporter, twórca filmów dokumentalnych, prof. Jan Żaryn (UKSW). Prowadzenie: Marek Szymaniak, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..