Drugiego dnia Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej w Gdańsku wręczone zostały medale Reipublicae Memoriae Meritum.
Medalem Reipublicae Memoriae Meritum Instytut Pamięci Narodowej honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii narodu polskiego w latach 1917-1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej. Przyznawany jest instytucjom, organizacjom lub osobom fizycznym, które m.in. pracują na rzecz zachowania pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez naród polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu, o patriotycznych zmaganiach narodu polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, wspierają IPN w działalności naukowej, edukacyjnej, wystawienniczej i wydawniczej dotyczącej szczególnie ważnych wydarzeń z historii najnowszej, prowadzą społeczną opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi w kraju i poza jego granicami.
Dr Dawid Kobiałka, adiunkt Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego.Medale wręczył Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Istotne jest pielęgnowanie polskiej historii, aby przyszłe pokolenia Polaków były świadome swojej przeszłości. Medal Reipublicae Memoriae Meritum jest dla tych, którzy budują Republikę Pamięci, Rzeczpospolitą Wspólną. Rzeczpospolitą świadomą swojej przeszłości, ale też wyzwań, jakie stoją przed Polską i przed kolejnymi pokoleniami w przyszłości - mówił prezes IPN.
Medale Reipublicae Memoriae Meritum otrzymali:
Złoty medal - Maciej Brzostek - założyciel i główny trener Stowarzyszenia "Brzostek Top Team". Misją stowarzyszenia jest wspomaganie patriotycznego i obywatelskiego wychowania młodzieży poprzez upowszechnianie historii i dziedzictwa kulturowego Polski. Działania te mają na celu nie tylko rozwijanie pasji sportowych, ale także edukację i wsparcie młodych ludzi w odkrywaniu ich życiowych ścieżek. Maciej Brzostek oraz jego stowarzyszenie realizują szeroką gamę projektów, w tym we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, mających na celu krzewienie wartości patriotycznych, m.in. cykle spotkań w szkołach "Pamiętajmy o naszych bohaterach" oraz projekt "Z wdzięczności do Społecznej Niepodległości", łączący tematykę niepodległościową i proobronną z aktywnością sportową.
Złoty medal - dr Dawid Kobiałka - adiunkt Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pomysłodawca i kierownik badań naukowych w chojnickiej Dolinie Śmierci. We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej przyczynił się do odnalezienia, ekshumowania i uroczystego pogrzebu 700 ofiar zbrodni niemieckich w Chojnicach. Dawid Kobiałka jest także kierownikiem badań w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach pod Opolem - terenie obozów jenieckich, pracy i przesiedleńczych. To również autor dwóch wystaw realizowanych wspólnie z oddziałem IPN w Gdańsku - "Archeologia Zbrodni Pomorskiej 1939. Chojnicka Dolina Śmierci" (2022) oraz "Archeologia Zbrodni. Niemieckie zbrodnie w Chojnickiej Dolinie Śmierci" (2024).
Piosenki Henryka Warsa - Tomasz Bacajewski wokal, Marian Benedyka fortepian - fragmentZłoty medal - Michał Przysiecki - były radny gminy Kosakowo, społecznik. Inicjuje i współorganizuje wiele wydarzeń o charakterze historyczno-patriotycznym, współpracując przy tym z Instytutem Pamięci Narodowej w Gdańsku. Był pomysłodawcą upamiętnienia bohaterskich obrońców polskiego Wybrzeża z 1939 r. oraz cywilnych ofiar zbrodni niemieckich w Pogórzu, które zostało zrealizowane przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walki Męczeństwa IPN w Gdańsku w 2023 roku. We współpracy z IPN współorganizował z ramienia gminy Kosakowo uroczystości pogrzebowe żołnierza WP, poległego w obronie Kępy Oksywskiej, ekshumowanego przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Był inicjatorem i współorganizował m.in. Regaty im. gen. Mariusza Zaruskiego w Rewie, Ogólnopolski Bieg Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Kosakowo oraz projekt "Polska droga ku morzu".
Brązowy medal - Sebastian Draga - komandor rezerwy, jako pasjonat historii inicjuje i współorganizuje wiele wydarzeń o charakterze historyczno-patriotycznym. Współpracował z Instytutem Pamięci Narodowej przy ekshumacjach i organizacji uroczystości pogrzebowych żołnierza WP poległego w obronie Kępy Oksywskiej, oraz przy realizacji upamiętnienia bohaterskich obrońców polskiego Wybrzeża poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r. oraz cywilnych ofiar zbrodni niemieckich w Pogórzu. Jest rekonstruktorem oraz właścicielem mobilnej kolekcji pamiątek z 1939 roku.