Upominek w gdańskim wydaniu "Gościa"

W najbliższym papierowym numerze "Gościa Gdańskiego", datowanym na 24 listopada, będzie można znaleźć niezwykły dodatek - Cudowny Medalik. Wiąże się to z przypadającą niebawem rocznicą objawień Najświętszej Maryi Panny, których dostąpiła w 1830 r. św. Katarzyna Labouré.

Warto przypomnieć historyczne tło wspomnianych objawień. Francja po gwałtownej rewolucji była zniszczona duchowo i moralnie, a po fali prześladowań duchowieństwa i wiernych kościoły świeciły pustkami. I wtedy właśnie Maryja zdecydowała się przyjść na ziemię, żeby dać ludziom proste narzędzie mogące zmienić ich życie i uratować świat od czekających go kolejnych nieszczęść – Cudowny Medalik. Podczas objawienia 27 listopada 1830 roku Najświętsza Maryja Panna poleciła św. Katarzynie Labouré rozpowszechnić ten medalik wśród ludzi. Powiedziała: „Postaraj się o wybicie medalika według tego wzoru. Wszyscy, którzy będą go nosili, dostąpią wielkich łask, szczególniej jeśli będą go nosili na szyi”. Na medaliku wybita jest prosta modlitwa: „O Maryjo, bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy”.

Gdański Kościół przed laty szczególnie został związany z tym darem Maryi. Przez 41 lat, od początku swojego istnienia, Gdańskie Seminarium Duchowne było prowadzone przez księży ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, a wspierane przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (znanego jako szarytki). Szarytką była właśnie św. Katarzyna Labouré, która swoje powołanie odkryła dzięki cudownej interwencji św. Wincentego. Ojcowie duchowni gdańskiego seminarium zwykli obdarowywać kleryków Cudownymi Medalikami, by towarzyszyły im w życiu kapłańskim.

W archidiecezji gdańskiej działają różne wspólnoty propagujące cześć dla Cudownego Medalika i rozwijające duchowość maryjną: Apostolat Maryjny, Rycerstwo Niepokalanej, Legion Maryi. Wciąż jednak powstają nowe. Przykładem może być założona 5 lat temu Kongregacja Maryjna Dam Dworu Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik, zrzeszona w  Międzynarodowym Stowarzyszeniu Cudownego Medalika. Gromadzi ona katolickie kobiety, które wzięły sobie do serca przesłanie z Rue du Bac i, posługując się Cudownym Medalikiem jako darem Matki Bożej, propagują przesłanie z Paryża.

– Kongregacja znalazła swoją przystań w oliwskiej parafii cystersów pw. MB Królowej Korony Polskiej. Nic dziwnego, wszak św. Bernard, najsłynniejszy teolog zakonu cysterskiego, był wielkim piewcą Matki Bożej. Na placu przed kościołem w 2021 r. stanęła figura Maryi od Cudownego Medalika, pod którą każdego 27. dnia miesiąca po wieczornej Mszy św. odmawiana jest nowenna. W ten sposób Kongregacja włącza się w Wielką Nowennę przed 200. rocznicą objawień Matki Bożej w Paryżu – mówi dr hab. Zofia Pomirska z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. – W kościele cystersów stale wyłożone są medaliki do zabrania przez każdą chętną osobę. Aby jednak mogły one trafić do większego grona wiernych, zrodził się pomysł, by dołączyć je, wraz z tekstem modlitwy, do papierowego wydania „Gościa Gdańskiego” – dodaje profesor UG, zaangażowana w dzieło krzewienia Cudownego Medalika.

I tak, w nr. 48, datowanym na 24 listopada, czytelnicy „Gościa Gdańskiego” znajdą pakiet z Cudownym Medalikiem jako zachętę do pogłębienia duchowości maryjnej. Kongregacja ogłasza także konkurs plastyczny dla dzieci na najbardziej pomysłowe wykonanie rewersu Cudownego Medalika. Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody. Prace można przesłać do 8 grudnia na adres: Parafia Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, ul. Polanki 131; 80-322 Gdańsk-Oliwa.


Tekst powstał dzięki uprzejmości Zofii Pomirskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..