W sobotę 23 listopada, w kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej na gdańskim Chełmie odbyła się XIV Dziecięca Cecyliada.
Do udziału w przeglądzie piosenki religijnej w tym roku zgłosiło się aż 19 dziecięcych schol z różnych zakątków archidiecezji gdańskiej. Tym samym liczba uczestników tegorocznej Cecyliady, która odbywała się pod hasłem „Chwalę Ciebie, Panie”, przekroczyła 400. Każdy z zespołów miał za zadanie wykonać dwa utwory: jeden a cappella, drugi natomiast w wersji instrumentalnej.
Przesłuchania rozpoczęły się o 10.30 i trwały 3,5 godziny. Schole zaprezentowały nie tylko urozmaicony repertuar, ale także ciekawe stroje, a nawet choreograficzne układy. Wszystko po to, by w pełnej krasie pokazać swoje muzyczne talenty. Kiedy już przesłuchania dobiegły końca, na scenie pojawił się zespół uwielbieniowy „Siloe”. Żywa i rytmiczna muzyka poruszyła młodych uczestników, niektórych porywając nawet do tańca.
Fragmenty występu zespołu Siloe podczas XIV Dziecięcej CecyliadyChwilę przed 15.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Piotr Przyborek. W kazaniu wyraził swój podziw dla muzycznych zdolności uczestników Cecyliady. – Kibicuję wam wszystkim. Mam nadzieję, że wszyscy wygracie i wszyscy będziecie mieli pierwsze miejsce. Pamiętajcie, że to jednak nie jest najważniejsze – powiedział pasterz. Następnie poruszył temat dziecięcej wiary. – Na czym ona polega i czemu nam wszystkim, mniejszym i starszym, ta dziecięca wiara jest potrzebna? – zastanawiał się pasterz.
– Istotną rzeczą jest to, żeby nie stracić takiej dziecięcej radości, takiego zaufania. Bo to, że wierzę, nie oznacza tylko tego, że ja idę, jestem sam i muszę się tylko starać. Idzie ze mną mój Przyjaciel, Pan Jezus, który – kiedy trzeba – po prostu mnie bierze i przenosi przez trudności życiowe. Dziecięctwo Boże polega właśnie na zaufaniu, które wyraża się w słowach: „Panie Jezu, proszę, przecież wiem, że Ty się o mnie zatroszczysz”. I wtedy góry można przenosić, i wtedy dzieją się wielkie cuda – wyjaśniał bp Przyborek.
Występ a cappella scholi Aniołki Królowej Polski z Lublewa podczas XIV Dziecięcej CecyliadyPo Mszy św. jury, któremu przewodniczył ks. Maciej Silikowski, wikariusz parafii pw. Św. Walentego w Gdańsku-Matarni, ogłosiło wyniki XIV Dziecięcej Cecyliady u św. Urszuli. Wszystkim uczestnikom przyznano dyplomy w trzech kolorach: brązowym, srebrnym i złotym. Emocje sięgnęły więc zenitu.
Brązowe dyplomy otrzymały schole:
Srebrnymi dyplomami uhonorowano młodych artystów ze schol:
Złotymi dyplomami nagrodzono natomiast schole:
Jak co roku, publiczność przyznała także swoją nagrodę. Tym razem ex aequo otrzymały ją schole: Fiołki św. Ojca Pio oraz Niebo nad Nami. Na zakończenie Cecyliady wszyscy uczestnicy wykonali wspólnie piosenkę „Oto są baranki młode”.