Dzień skupienia Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gdańskiej był czasem formacji duchowej i intelektualnej, integracji oraz zapoznania się z planami nowo powołanego przez abp. Tadeusza Wojdę Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, do którego współtworzenia doradcy życia rodzinnego są szczególnie zaproszeni.
Było to pierwsze spotkanie po powołaniu przez metropolitę gdańskiego Wydziału Duszpasterstwa Rodzin i mianowaniu ks. Wojciecha Klawikowskiego i ks. Marcina Mieszczuka odpowiedzialnymi za ten wydział w archidiecezji gdańskiej. - Spotkanie w tym wspólnym gronie to doskonała okazja, by się poznać, poczuć wzajemną bliskość i zbudować relacje. Myślę, że to pierwsze spotkanie ma również charakter integracyjny, pozwalający zobaczyć siebie i poczuć klimat, który przypomina coś w rodzaju rodziny - daje poczucie wspólnoty. Nie zapominany również o modlitwie, bo ten dzień ma także wymiar duchowy, co nadaje mu szczególny charakter - mówi ks. Klawikowski.
Dzień rozpoczął się w salce przy parafii św. Kazimierza na gdańskiej Zaspie. Omawiano przy kawie sprawy organizacyjne. Następnie ks. Mieszczuk wygłosił konferencję "Marta i Maria w posłudze". Kolejnymi punktami były adoracja Najświętszego Sakramentu, a następnie Eucharystia.
Ludmila Modzelewska - zastępca diecezjalnej doradczyni życia rodzinnegoAnna Mrozowicz, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego, w archidiecezji posługuje od 16 lat. - Jesteśmy obecni w różnych parafiach, gdzie bronimy życia, mówimy o świętości małżeństwa i rodziny. W ramach powstałego wydziału stawiamy sobie nowe zadania, dbając o to, by poradnictwo, które oferujemy, pozostało na dotychczasowym poziomie. Chcemy się wyspecjalizować, aby nie być kojarzeni tylko z przygotowaniem narzeczonych do ślubu, ale również z pomocą specjalistyczną w sytuacjach kryzysowych - zaznacza.
Jednymi z celów wydziału są koordynowanie działań różnych wspólnot prorodzinnych oraz współpraca z osobami, które angażują się w pracę na rzecz małżeństw i rodzin. - Zależy nam na zwiększeniu oferty rekolekcyjnej dla małżonków w naszej diecezji, by wydobyć pełen potencjał, jaki w nich drzemie, oraz na dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców. Chcemy, aby ta dobra nowina o małżeństwie i rodzinie dotarła do jak największej liczby osób. Naszym celem jest także, by ludzie przygotowujący się do małżeństwa robili to solidnie, a w razie kryzysu wiedzieli, gdzie mogą znaleźć pomoc. Jesteśmy po to, by pomóc przejść przez trudne momenty i wesprzeć tych, którzy tego potrzebują - podkreśla A. Mrozowicz.
Dzień skupienia Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gdańskiej 2024Po obiedzie przyszedł czas na pracę w grupach. Jeden z tematów związany był z młodymi. - Postawiliśmy sobie za cel, aby nie koncentrować się tylko na tradycyjnym poradnictwie czy katechizacji przedmałżeńskiej, ale pójść krok dalej. Chcemy skupić się na tym, jak towarzyszyć młodzieży już na etapie przedmałżeńskim, w okresie pomiędzy bierzmowaniem a ślubem, który trwa ok. 10 lat. Chodzi o to, by nie gubić ich w tym czasie, nie tracić ich z oczu, ale zapewnić im intensywny czas ewangelizacji i troski o ich przygotowanie do ślubu, nawet jeśli to dla nich odległa perspektywa - wyjaśnia diecezjalna doradczyni.
- Chcemy również skupić się na małżonkach, szczególnie w pierwszych dwóch-trzech latach po ślubie, które są trudnym czasem, kiedy budują swoją autonomię jako para. Zastanawiamy się, jak możemy im towarzyszyć w tym okresie, by nie zostali sami po zawarciu małżeństwa - dodaje.
Więcej w 49. numerze "Gościa Gdańskiego" na 8 grudnia.