Na większą chwałę Boga

W piątek 6 grudnia w siedzibie Kurii Metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie abp Tadeusz Wojda podpisał dekrety ustanawiające kościoły jubileuszowe oraz powołujące Biskupią Asystę Liturgiczną.

Na kilka tygodni przed rozpoczęciem Roku Świętego 2025, który w archidiecezji gdańskiej obchodzony będzie w łączności z rokiem jubileuszu 100. rocznicy powołania biskupstwa, metropolita gdański uroczyście podpisał dekrety dotyczące obchodów tego szczególnego czasu.

Arcybiskup Wojda ustanowił 27 jubileuszowych kościołów, które staną się miejscami mającymi służyć pogłębieniu wiary. Zostały nimi:

  1. bazylika archikatedralna pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie;
  2. bazylika Mariacka pw. Wniebowzięcia NMP w Gdańsku;
  3. Bazylika Morska pw. Królowej Polski w Gdyni;
  4. bazylika św. Brygidy w Gdańsku;
  5. bazylika św. Mikołaja w Gdańsku;
  6. sanktuarium Miłosierdzia Bożego - kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku-Strzyży;
  7. sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie;
  8. sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance;
  9. sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski w Gdyni-Babich Dołach;
  10. sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, Orędowniczki Pojednania w Łęgowie;
  11. sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Gdańsku-Sobieszewie;
  12. sanktuarium Matki Bożej Trąbkowskiej w Trąbkach Wielkich;
  13. sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie;
  14. sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - kościół pw. Świętych Piotra i Pawła w Gdańsku-Śródmieściu;
  15. sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych w Rumi;
  16. sanktuarium pasyjno-maryjne - kościół pw. św. Anny w Wejherowie;
  17. sanktuarium św. Wojciecha w Gdańsku-Świętym Wojciechu;
  18. kościół pw. Bożego Ciała w Gdańsku-Pieckach;
  19. kościół pw. NSPJ w Gdyni;
  20. kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu;
  21. kościół pw. św. Antoniego w Gdyni-Wzgórzu św. Maksymiliana;
  22. kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze;
  23. kościół pw. św. Józefa w Gdańsku-Śródmieściu;
  24. kościół pw. św. Mikołaja w Gdyni-Chyloni;
  25. kościół pw. św. Walentego w Gdańsku-Matarni;
  26. kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Żukowie;
  27. kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Sopocie.

W każdym z tych kościołów stacyjnych będzie można uzyskać odpust zupełny, który ofiarować będzie można za siebie samego lub za osobę zmarłą. Do warunków uzyskania odpustu należą: trwanie w stanie łaski uświęcającej i brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu (wiąże się to z przystąpieniem do spowiedzi i Komunii św.), odmówienie modlitwy w intencjach papieża, udział w Mszy św. lub innym nabożeństwie, adoracja Najświętszego Sakramentu lub pobożne rozmyślanie, odmówienie wyznania wiary, Modlitwy Pańskiej oraz dowolnej modlitwy do NMP. Z tej łaski można skorzystać nawet dwukrotnie w ciągu jednego dnia, przy zachowaniu podanych warunków, jednak drugi odpust trzeba wówczas ofiarować za zmarłego, a więc także drugi raz przyjąć Komunię św. podczas Eucharystii.

Warte podkreślenia jest również to, że ci, którzy z ważnych powodów nie będą mogli wziąć udziału w nabożeństwach i pielgrzymkach ani pobożnie nawiedzić wyznaczonego miejsca, będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeśli odmówią we własnym domu (lub w miejscu, gdzie przebywają z przyczyn niezależnych od nich) Modlitwę Pańską, wyznanie wiary i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując w nich swoje cierpienia i życiowe trudności. Z udzielonych przez metropolitę gdańskiego przywilejów będzie można skorzystać przez cały Rok Święty, czyli od 29 grudnia br. do 28 grudnia przyszłego roku.

Kolejne ważne postanowienie dotyczy wszystkich parafii i kościołów rektorskich archidiecezji gdańskiej. "Na większą chwałę Boga wszechmogącego, aby Bóg był uwielbiony przez Jezusa w Duchu Świętym, polecam, aby w Roku Świętym 2025 i w Roku Jubileuszu 100-lecia Kościoła Gdańskiego we wszystkich parafiach Archidiecezji Gdańskiej i kościołach rektorskich wyznaczyć przynajmniej godzinną adorację Najświętszego Sakramentu w tygodniu z obowiązkowym dyżurem celebracji sakramentu pokuty i pojednania" - czytamy w dekrecie.

Ks. Krzysztof Borysewicz o Biskupiej Asyście Liturgicznej
Gość Gdański

Metropolita gdański powołał także do istnienia, na czas roku jubileuszowego, Biskupią Asystę Liturgiczną. "W trosce o piękno, godność i wzorcowe sprawowanie liturgii pontyfikalnej, w oparciu o wskazania zawarte w Konstytucji o liturgii świętej (KL 41) oraz w Ceremoniale liturgicznej posługi biskupów (CE 12), mocą niniejszego dekretu powołuję do istnienia Biskupią Asystę Liturgiczną" - głosi dokument.

Zadaniem tej nowej grupy będzie współpraca z Komisją Liturgiczną AG, Gdańskim Seminarium Duchownym oraz z Wydziałem Duszpasterskim w organizacji diecezjalnych liturgii pontyfikalnych, a także poszczególnych celebracji, które odbywać się będą pod przewodnictwem biskupów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..