Gdańskie Seminarium Duchowne gościło w sobotę 7 grudnia w swoich murach kilkunastu ceremoniarzy, którzy w zbliżającym się roku jubileuszowym będą posługiwać przy ołtarzu podczas pontyfikalnych liturgii.
Dzień wcześniej, 6 grudnia, abp Tadeusz Wojda SAC powołał do istnienia Biskupią Asystę Liturgiczną, mającą za zadanie troskę o piękno, godność i wzorcowe sprawowanie liturgii pontyfikalnej w Roku Świętym 2025, który dla archidiecezji gdańskiej będzie zarazem rokiem jubileuszowym związanym z 100. rocznicą powołania biskupstwa w Gdańsku. Kilkunastu ochotników zgłosiło się do nowej wspólnoty, która będzie organizować i koordynować poszczególne diecezjalne uroczystości pod przewodnictwem gdańskich biskupów.
Członkowie nowo powstałej grupy spotkali się w sobotę 7 grudnia na dniu skupienia w GSD. Rozpoczęła go konferencja wygłoszona przez ks. Krzysztofa Borysewicza, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego, który wskazywał na duchowy wymiar liturgii, zaznaczając, że ceremoniarz nie tylko musi zorganizować liturgię i przypilnować, by przebiegła właściwie, lecz ma ją także głęboko przeżyć jako spotkanie z Panem.
Centralnym punktem spotkania była Eucharystia. Przewodniczył jej bp Wiesław Szlachetka. W homilii, komentując czytania liturgiczne, mówił o tym, że jednym z zadań chrześcijanina jest zdobywanie innych ludzi dla Boga. - To zadanie gromadzenia wszystkich w królestwie Bożym najpierw spoczywa na kapłanach, czyli na papieżu, biskupach i prezbiterach. Ale to zadanie spoczywa także na nas wszystkich, skoro jesteśmy uczniami Chrystusa. Wszyscy, którzy uwierzyliśmy w Jezusa, którzy przyjęliśmy Jego słowo i łaskę, jesteśmy zobowiązani, aby to słowo głosić innym i tę łaskę rozdzielać innym. To jest nasza żniwna praca - podkreślił pasterz.
Kaznodzieja mocno zaakcentował, że choć łaski sakramentalnej nie mogą w Kościele udzielać wszyscy, to jednak nie zwalnia to z pracy na rzecz królestwa Bożego. - Nie tylko wszyscy jesteśmy zaproszeni do pracy w wielkich żniwach Pańskich, ale też wszyscy mamy taką możliwość, aby tę pracę podejmować. Bo przecież wszyscy możemy głosić Ewangelię, wcielając ją w swoje życie i dając w ten sposób świadectwo wiary - tłumaczył bp Szlachetka.
Zaznaczył przy tym, że niezwykłym przywilejem Służby Liturgicznej Ołtarza jest możliwość asystowania przy sprawowaniu sakramentów. - Dzisiaj zostajecie włączeni do Biskupiej Asysty Liturgicznej. To jest szczególne wyróżnienie i szczególna posługa, jaką chcecie podjąć, zwłaszcza w czasie jubileuszu 100-lecia istnienia naszej archidiecezji. W świetle Biblii jubileusz to szczególny czas łaski, czas zbawienia. Każdy jubileusz przypomina nam o tym, że trwa Boże żniwo, że trwa zbieranie wszystkich ludzi do Bożego królestwa, że trwa czas zbawienia. A ta żniwna praca dokonuje się przez głoszenie Ewangelii słowem i czynem oraz przez udzielanie sakramentów świętych, w czym szczególnie będziecie posługiwać jako biskupi asystenci liturgiczni - zakończył pasterz.
Po Mszy św. klerycy GSD poprowadzili warsztaty, oprowadzając przy tej okazji po seminaryjnych zakamarkach. Swoim bogatym doświadczeniem podczas konferencji podzielił się ks. Krystian Kletkiewicz, proboszcz parafii archikatedralnej i diecezjalny ceremoniarz, który jeszcze jako student Papieskiego Instytutu Liturgicznego "Anselmianum" w Rzymie uczestniczył w organizacji papieskich ceremonii.
Współodpowiedzialnym za formację członków Biskupiej Asysty Liturgicznej jest również Jerzy Bogusławski, który przedstawił ceremoniarzom kwestie związane z organizacją uroczystych jubileuszowych liturgii pod przewodnictwem biskupa. Omówił m.in. zasady dobierania poszczególnych asyst i wyznaczania dyżurów czy kwestię odpowiedniego stroju. Podkreślił także, że pierwszeństwo przed diecezjalnymi wydarzeniami ma mieć dla nich zawsze parafia i organizacja jej życia liturgicznego.