We wtorkowy poranek 17 grudnia przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji 54. rocznicy "czarnego czwartku" - masakry stoczniowców przy stacji SKM Gdynia Stocznia.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i odczytaniem apelu poległych. Następnie list od Andrzeja Dudy, prezydenta RP, do uczestników wydarzenia odczytał Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. "Po 54 latach od tamtych dramatycznych dni składamy hołd ofiarom wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu. Łączę się z Państwem w zadumie nad losami naszego narodu i z czcią wspominam zabitych, rannych, represjonowanych uczestników protestów" - napisał A. Duda.
"Upamiętnienie wydarzeń, które były ważnym etapem polskiej drogi do wolności, to wyraz naszego patriotyzmu i obywatelskiej odpowiedzialności. My, współcześni, korzystamy dzisiaj ze swobód, o które poprzednie pokolenia musiały walczyć. Byli wśród nich robotnicy Wybrzeża z tragicznego 1970 roku, a także ze zwycięskiego roku 1980. To oni domagali się poszanowania ludzkiej godności, podstawowych praw pracowniczych i obywatelskich, sprawiedliwości i równości. Łączność pomiędzy tymi wydarzeniami, które dzieliła dekada, została podkreślona przez to, iż pomniki ofiar Grudnia '70 w Gdyni i Gdańsku wywalczyła właśnie pokojowa rewolucja Solidarności" - wskazał w liście prezydent RP.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Po okolicznościowych przemówieniach bp Piotr Przyborek przewodniczył modlitwie za ofiary Grudnia '70. - Wszechmogący Boże, wznosimy do Ciebie pokorne prośby za wszystkich, którzy zginęli podczas tragicznych wydarzeń grudniowych roku 1970 w Gdyni. Prosimy, abyś przyjął do niebieskiej ojczyzny tych, którzy oddali swoje życie na ołtarzu ziemskiej ojczyzny, broniąc godności człowieka i podstawowych praw. Udziel im daru wiecznego pokoju, którego nie było im dane zaznać na ziemi - prosił biskup pomocniczy.
Kapłan pomodlił się również za naszą ojczyznę. - Prosimy Ciebie, miłosierny Panie, aby ofiara ich życia została doceniona i upamiętniona w sercach Polaków. Niech ci, którzy stali u podstaw przemian dokonujących się w naszej ojczyźnie, zostaną otoczeni wdzięczną pamięcią i należną im czcią. Wspominając ich, prosimy Ciebie, Wiekuisty Królu, abyś obdarzył Polskę, naszą matkę, wszystkimi potrzebnymi łaskami i darami. Obdarz ją darem pokoju i zgody. Niech Twoja łaska sprawi, abyśmy żyjąc w wolnym kraju, żyli także w wolności dzieci Bożych - zakończył pasterz.
Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców przez parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, uczniów pomorskich szkół i innych, którzy dbają o pamięć ofiar tragicznych wydarzeń.