W poniedziałek 30 grudnia w siedzibie Kurii Metropolitalnej Gdańskiej odbył się briefing prasowy dotyczący obchodów Roku Jubileuszowego w archidiecezji gdańskiej.
W spotkaniu z przedstawicielami mediów wzięli udział abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański, ks. Krzysztof Borysewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego KMG, oraz ks. Maciej Kwiecień, rzecznik prasowy AG, który poprowadził briefing. Tematem konferencji prasowej był rozpoczęty w całym Kościele jubileusz Roku Świętego 2025, który otworzył w wigilię Bożego Narodzenia papież Franciszek. W diecezjach na całym świecie uroczyście zainaugurowano go w niedzielę 29 grudnia. W celebracji w oliwskiej archikatedrze wzięło udział ok. 4 tys. osób.
W zagadnienie jubileuszu i jego biblijnych źródeł wprowadził metropolita gdański. – Jest to tradycja sięgająca Starego Testamentu, czasów kapłańskich, kiedy właśnie wprowadzono jubileusze. 50. rok był rokiem szczególnym dla narodu wybranego z polecenia samego Pana Boga. Miał to być czas Bożej łaski, czas wybaczenia wszystkich win, darowania wolności tym, którzy z takich czy innych powodów musieli się zaciągnąć do niewolniczej posługi czy stawali się niewolnikami. Należało też w tym roku zwrócić wszystkie dobra, które należały do kogoś, a które z takich czy innych przyczyn musiały być dane w dzierżawę czy sprzedane. Miał to być rok wyjątkowy w którym wszyscy mieli się poczuć wolni pod opieką samego Boga Jahwe. I ten jubileusz był zapowiadany przez dźwięk specjalnych trąb, które obwieszczały to, co potem prorok Izajasz i inni prorocy nazwą „rokiem łaski od Pana” – wyjaśniał abp Wojda.
- Tak jak w Starym Testamencie, dla nas też jest to wyjątkowy czas łaski Bożej. Chcemy zbliżyć się do Pana Boga, doświadczyć tego miłosierdzia, oczyścić się ze wszystkich naszych grzechów, ze wszystkich naszych słabości i na nowo z Nim się zjednoczyć - powiedział abp Wojda. ks. Mateusz Tarczyński /Foto Gość– Kościół katolicki przejął tę tradycję i w roku 1300 po raz pierwszy ogłoszono jubileusz. Początkowo te jubileusze odbywały się co 50 lat, ale potem papieże uznali, że 50 lat – jak na tamte czasy – to było dość długo i nie wszyscy mogli z jubileuszu skorzystać, dlatego potem to zmieniono i są one po dziś dzień obchodzone co 25 lat – tłumaczył pasterz. – Tak jak w Starym Testamencie, dla nas też jest to wyjątkowy czas łaski Bożej. Jest to czas, kiedy my rzeczywiście chcemy przede wszystkim skorzystać z ogromnego miłosierdzia Bożego, bo to jest czas miłości. Chcemy zbliżyć się do Pana Boga, doświadczyć tego miłosierdzia, oczyścić się ze wszystkich naszych grzechów, ze wszystkich naszych słabości i na nowo z Nim się zjednoczyć – dodał abp Wojda.
Metropolita zaznaczył także, że jubileusz odbywa się dwutorowo – są centralne obchody w Rzymie, które także mają swoje odzwierciedlenie w obchodach poszczególnych Kościołów lokalnych.
Pasterz wyjaśnił też przesłanie zawarte w haśle Roku Świętego, które brzmi: „Pielgrzymi nadziei”. – Nadzieja jest związana z życiem wiecznym. W dzisiejszym świecie tak bardzo potrzeba właśnie tego znaku nadziei, bo coraz mniej ludzi wierzy, że jest jakieś życie pozagrobowe, coraz mniej ludzi wierzy, że jest życie wieczne. I dlatego trzeba to przypomnieć. Cały Stary Testament podprowadza pod ten wielki moment nadziei, w którym przychodzi Chrystus, aby nas odkupić z grzechu. Jezus nam pokazuje drogę, którą musimy przejść aż do naszej śmierci i zmartwychwstania – powiedział abp Wojda.
Metropolita gdański zrelacjonował również swoje spotkanie z papieżem, które miało miejsce tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Rzymie, i przekazał od Ojca Świętego słowa pozdrowienia i błogosławieństwa dla wszystkich diecezjan.
O tym, że rok 2025 będzie dla archidiecezji gdańskiej rokiem świętowania jubileuszu 100. rocznicy ustanowienia biskupstwa, oraz o planowanych w związku z tym wydarzeniach mówił ks. Borysewicz. Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego zaznaczył, że poszczególne grupy będą zapraszane do wspólnego świętowania jubileuszu wraz z gdańskimi biskupami w katedrze. – Zakres tych środowisk jest bardzo szeroki, bo chodzi o przedstawicieli zarówno grup kościelnych, począwszy od biskupów, księży, seminarzystów, aż po inne grupy według ich charyzmatów. Będzie jubileusz dla ruchów maryjnych, dla bractw, ale też dla grup typowo świeckich, jak na przykład samorządowcy czy pracownicy wymiaru sprawiedliwości – wyliczał ks. Borysewicz.
- Chcemy odkrywać, czym są poszczególne sakramenty, jak z nich korzystać, jak współpracować z łaską Pana Boga, żeby te sakramenty w nas po prostu owocowały - zaznaczył ks. Borysewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. ks. Mateusz Tarczyński /Foto GośćKapłan podkreślił również, że w archidiecezji zostało wyznaczonych 27 kościołów stacyjnych. W niektórych z nich odbędą się diecezjalne celebracje poszczególnych sakramentów. – Chcemy odkrywać, czym są poszczególne sakramenty, jak z nich korzystać, jak współpracować z łaską Pana Boga, żeby te sakramenty w nas po prostu owocowały – zaznaczył duszpasterz. W 4 kościołach stacyjnych zostanie również stworzona przestrzeń dla leżących Kościołowi na sercu grup – dla ubogich oraz dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. – Tam będziemy chcieli pokazać, w jaki sposób te osoby mogą korzystać z tego, co w Kościele jest, mimo że ich życie się nieco skomplikowało – powiedział ks. Borysewicz.
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego wspomniał też o planowanych diecezjalnych pielgrzymkach – do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie (w maju) oraz do grobów apostolskich w Rzymie (we wrześniu) – oraz o Tygodniu Patrona, który rozpocznie się 11 maja celebracją odpustu pod przewodnictwem prymasa Czech i potrwa do 18 maja.
Wszelkie informacje nt. Roku Świętego 2025 oraz obchodów związanych ze 100-leciem archidiecezji gdańskiej można znaleźć na stronie www.wojciech25.pl oraz w czasopiśmie biblijnym „Galilea”.