Młodzież z Pomorza wróciła z Europejskiego Spotkania Młodych w Tallinnie

Przez 5 dni 60 młodych z archidiecezji gdańskiej gościło w stolicy Estonii, która stała się centrum ekumenicznej modlitwy i dialogu młodych chrześcijan z całego świata.

Po raz pierwszy Europejskie Spotkanie Młodych odbyło się w nadbałtyckim kraju, który przyjął 3000 młodych z różnych krajów. - Chociaż Tallinn dzieli od Gdańska około 1000 kilometrów, można dostrzec wiele podobieństw między tymi miastami. Obie stolice mają zbliżoną liczbę mieszkańców, około 450 tysięcy, leżą nad Bałtykiem i szczycą się pięknymi, historycznymi starówkami. Tallinn, położony nad Zatoką Tallińską, z widokiem na Finlandię, ma jednak swój unikalny charakter. Zimą jest tu nieco chłodniej i ciemniej, ale to tylko dodaje uroku spotkaniu, które odbywa się w tak niezwykłej atmosferze - mówi biskup Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, który jak co roku wyruszył na ekumeniczne spotkanie.

Gospodarze z Tallinna, w przeważającej liczbie protestanci, otworzyli drzwi swoich domów, oferując uczestnikom zakwaterowanie i ciepłe przyjęcie. - Zaskoczyła nas ich otwartość. Byliśmy w 12 osób gośćmi jednej ze wspólnot protestanckich. Muszę przyznać, że bardzo starali się nam zapewnić jak najlepsze warunki. Codziennie o godz. 7 przychodzili do salki w której spaliśmy i przygotowywali nam śniadanie - mówi Łukasz Stopa z Duszpasterstwa Młodzieży AG.

W ciągu 5 dni młodzi ludzie wspólnie modlili się, brali udział w warsztatach tematycznych oraz dzielili się swoimi kulturami i doświadczeniami życiowymi. Tegoroczne hasło "Nadzieja ponad wszelką nadzieję" odzwierciedlało ducha wydarzenia, w którym brali udział przedstawiciele różnych tradycji chrześcijańskich. - To już 47. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez wspólnotę z Taizé, a jego sercem jest modlitwa o pokój i ekumenizm. Jesteśmy blisko granicy z regionem ogarniętym wojną, co nadaje szczególny charakter naszym modlitwom o pokój i nadzieję - podkreślił bp Piotr.

Program spotkania obejmował codzienne modlitwy poranne, południowe i wieczorne, a także warsztaty dotyczące duchowości, zaangażowania społecznego, sztuki i kultury. - Szczególnym momentem była modlitwa o pokój na świecie, która odbyła się w sylwestrową noc. Po niej uczestnicy bawili się na Festiwalu Narodów, celebrując różnorodność kultur i tradycji - dodaje Ł. Stopa.

- Bardzo wybrzmiewał w Tallinnie kontekst pokoju i nadziei. List brata Matthew, kierowany co roku do uczestników spotkania, mówił o nadziei, która nie zawodzi. Przykłady Abrahama, Matki Bożej czy proroka Jeremiasza pokazują, że nadzieja może być odpowiedzią na trudne pytania, które stawia życie. W modlitwach i rozważaniach słyszeliśmy świadectwa młodych ludzi z krajów dotkniętych wojną, jak Ukraina czy Liban. To poruszające świadectwa, które przypominają nam, jak wielką wartością jest pokój - dodał biskup.

Tallinn, miasto o bogatej historii i różnorodnych tradycjach religijnych, stworzył idealne warunki do dialogu ekumenicznego. Wspólnoty goszczące, głównie wywodzące się z tradycji protestanckich, zapewniły uczestnikom przestrzeń do wzajemnego poznania i współpracy. Codzienna katolicka Eucharystia była dodatkową okazją do pogłębienia duchowego doświadczenia dla chętnych. - Wspólnota z Taizé od początku swego istnienia promuje jedność chrześcijan. W Tallinnie, gdzie chrześcijanie stanowią zaledwie około 20 procent społeczeństwa, a katolików jest zaledwie niecały procent, to spotkanie miało szczególną wymowę. Modlitwy, warsztaty i śpiewy z Taizé pozwoliły uczestnikom odkrywać głębię wiary i sens ekumenizmu. Centralnym punktem każdego dnia były wieczorne nabożeństwa w specjalnie przygotowanej hali, które stanowiły prawdziwe serce spotkania - wyjaśnił biskup Przyborek.

Europejskie Spotkanie Młodych zakończyło się 1 stycznia wspólną poranną modlitwą i celebracją w goszczących wspólnotach. Organizatorzy zapowiedzieli też, że kolejne spotkanie odbędzie się w Paryżu. - Kończąc nasze spotkanie w Tallinnie, w sercu Bałtyku, zabieramy ze sobą przesłanie nadziei i modlitwy o pokój. Mam nadzieję, że obecność młodych ludzi z całej Europy przyniosła refleksję również mieszkańcom Estonii. Dziękujemy za ich serdeczną gościnność i otwartość. Przed nami kolejne spotkanie - tym razem w Paryżu. Życzę wszystkim błogosławionego Roku Świętego 2025, pełnego nadziei, która nie zawodzi - podsumował biskup Piotr Przyborek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..