W gdańskiej bazylice Mariackiej sprawowano obrzędy uroczystości Objawienia Pańskiego. Liturgii przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.
Wydarzenie zgromadziło licznych wiernych, którzy przyszli, aby wspólnie uczcić święto Trzech Króli oraz usłyszeć ważne przesłania związane z Rokiem Świętym 2025. Na początku liturgii ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii Mariackiej, odczytał wyjątkowy dokument. Dotyczył on obchodów Roku Świętego 2025, który w archidiecezji gdańskiej będzie także czasem jubileuszu 100. rocznicy powołania biskupstwa.
Dekret jubileusz_Bazylika Mariacka
Arcybiskup Wojda kilka tygodni temu ustanowił bazylikę Mariacką jednym z 27 jubileuszowych kościołów. Świątynie te przez cały rok będą miejscami szczególnych nabożeństw i refleksji, mających pogłębiać wiarę wiernych w tym wyjątkowym czasie.
Homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, odwołując się do ewangelicznego pytania Mędrców: "Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski?". W swoim przesłaniu zwrócił uwagę na symbolikę poszukiwania prawdy przez Mędrców ze Wschodu, podkreślając ich otwartość na Boże prowadzenie, mimo że byli poganami. - Prawda pociąga człowieka do nieustannego jej poszukiwania, nawet wtedy, gdy nie jest tego w pełni świadomy. Boże Narodzenie jest odpowiedzią Boga na to poszukiwanie; odpowiedzią, która przynosi pokój i radość - mówił.
W homilii arcybiskup odnosił się do aktualnych problemów społecznych i moralnych, podkreślając, że negowanie prawdy prowadzi do kryzysów zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym. - Nie można uciekać przed Bogiem. Ku Bogu skierowane jest nasze ludzkie życie i z Nim każdy z nas wcześniej czy później się spotka. Po narodzeniu Jezusa w Betlejem nikt nie może już powiedzieć, że Boga nie ma - zaznaczył.
Arcybiskup Wojda również przypomniał, jak wielkie znaczenie ma przyjęcie prawdy w codziennym życiu. - Prawda jest drogocennym skarbem, który wyzwala w człowieku autentyczną radość i poczucie wartości. Przyjęcie prawdy wnosi w życie światło, które pozwala podejmować mądre i odpowiedzialne decyzje - mówił.
Odnosił się także do drogi Mędrców, którzy wracali do swojego kraju inną drogą. - Do Jezusa w Betlejem przybyli drogą rozumu, a wracają do swojego kraju drogą wiary. Wyruszyli jako poszukujący, a wrócili z wiarą w sercu. Wyruszyli w drogę jako poganie, a wrócili jako wierzący. Droga Boża to nie lęk i przerażenie, lecz zaufanie i miłość. Każdy, kto wyrusza do Betlejem z pragnieniem spotkania Jezusa, wraca odmieniony, stając się żywą Ewangelią i świadkiem wiary - tłumaczył.
W trakcie liturgii metropolita gdański pobłogosławił tradycyjnie kredę, kadzidło i wodę, które wierni zabrali do swoich domów, aby oznaczyć i pokropić mieszkania. Obrzęd ten nawiązuje do symboliki ofiar Mędrców i jest wyrazem wiary w Bożą opiekę nad rodzinami. - Niech Boże Dziecię prowadzi nas ku prawdzie i wierności Ewangelii w każdym aspekcie naszego życia - mówił przed błogosławieństwem przewodniczący KEP, zachęcając wiernych, aby świadczyli o Jezusie w swoich domach, miejscach pracy i społecznościach.