W ramach 28. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce klerycy GSD w środę 15 stycznia spotkali się z przedstawicielami gdańskiej gminy żydowskiej.
Nabożeństwo odbyło się w kaplicy seminaryjnej. Uczestniczyli w nim m.in. Jakub Szadaj i Karol Kołodziej z Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w RP, a także klerycy i rektor GSD.
W czasie katechezy ks. kan. Krzysztof Szerszeń nawiązał do odczytanej Ewangelii. - Słowo Boże pokazuje, jak wielkie znaczenie ma dla Boga każdy człowiek. Ma on ogromną wartość. Bóg wykupuje człowieka z jego ludzkich grzechów, z tego wszystkiego, co w człowieku słabe. Jezus Chrystus umiera na krzyżu właśnie za to, by człowiek odzyskał duchową wolność. Ta historia pokazuje nam również, że trzeba być człowiekiem, który umie przebaczać i przyznać się do swoich win i słabości - powiedział rektor GSD.
- W tym roku szczególnie patrzymy na to, co działo się 25 lat temu, kiedy w roku jubileuszowym - 2000 lat od narodzin Chrystusa - papież Jan Paweł II przepraszał za winy Kościoła względem narodu wybranego. Wtedy wielu patrzyło na to jako na coś niewłaściwego - bo dlaczego mamy bić się w piersi nie za nasze winy, nie za nasze grzechy? Należy wspomnieć tu słowa kard. Josepha Ratzingera, który powiedział wprost, że jeśli chcemy przeżyć dobrze jubileusz, to musimy też uczynić rachunek sumienia i stanąć w prawdzie o sobie - tłumaczył kapłan.
Ksiądz Szerszeń zaznaczył, że rachunek to plusy i minusy. - Należy dostrzegać to, co było dobre, ale również stanąć w prawdzie, nie tworząc jakiegoś trybunału nad dawnymi czasami. Trzeba stanąć w prawdzie, że przyznanie się do win, do grzechów Kościoła i nawet tych grzeszników, którzy byli przed nami, pozwala nam wejść na drogę nawrócenia - dodał.
- Wpatrując się w to, co za nami, starajmy się budować to, co będzie przyczyną dobra, dobra ogólnoludzkiego, dobra w relacjach pomiędzy chrześcijanami a wyznawcami religii mojżeszowej. Starajmy się odkrywać tę prawdę, że wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi oraz prawdę o tym, co mówił Jan Paweł II - że religia mojżeszowa nie jest czymś zewnętrznym względem naszej religii chrześcijańskiej. Jest czymś wewnętrznym. Tym bardziej jesteśmy zobowiązani, żeby w nią wnikać, odkrywać to wszystko, co nas łączy. Niech ten dzień, cały Rok Jubileuszowy będzie dla nas okazją do odkrywania Bożej łaski, która spływa na każdego z nas - zakończył kaznodzieja.
Dalsza część obchodów odbyła się w seminaryjnej fraterni, gdzie klerycy mieli okazję zadać gościom pytania dotyczące duchowości i religii żydowskiej.