W Czarnej Sali klasztoru św. Mikołaja 22 stycznia odbyło się spotkanie poświęcone historii dominikanów w Gdańsku. Wydarzenie, które przyciągnęło licznych słuchaczy, zorganizowano w rocznicę objęcia przez zakonników tego historycznego kościoła w 1227 roku.
Wieczór rozpoczął się od słów powitania o. Michała Oska OP, który przypomniał zebranym o znaczeniu pierwszych inspiracji braci dominikanów. - To pokolenie, które rewolucjonizowało myślenie o życiu zakonnym i głoszeniu Ewangelii - podkreślił przeor gdańskiego klasztoru. Następnie zaprezentował prelegentów - ekspertów, którzy w trzech wykładach przybliżyli zgromadzonym bogatą i wielowątkową historię zakonu.
O dziejach Zakonu Kaznodziejskiego-fragmentPierwszy z wykładów, zatytułowany "Na początku było współczucie...? O pierwszym pokoleniu braci dominikanów", wygłosił o. Arkadiusz Wojtas OP. W przystępny sposób opowiedział o początkach zakonu, który od XII wieku stawiał na intelektualny rozwój, duchową głębię i nowatorskie podejście do komentowania Pisma Świętego. - To w czasach średniowiecza zaczęła się kształtować tradycja łączenia teologii z codziennym duszpasterstwem - tłumaczył.
Następnie prof. Rafał Kubicki, badacz z Uniwersytetu Gdańskiego, wygłosił referat "Podstawy ekonomiczne funkcjonowania klasztoru dominikanów w Gdańsku (1227–1835)”. Prelegent szczegółowo wyjaśnił, jak zakon radził sobie z kwestiami finansowymi w różnych epokach.
Ekonomia dominikanów w Gdańsku-fragmentPodkreślił, że mimo wielu wyzwań dominikanie potrafili dostosować się do zmieniających się realiów, zachowując przy tym wierność swoim ideałom. - Ich historia to opowieść o wytrwałości, kreatywności i elastyczności w zarządzaniu zasobami - mówił profesor.
Wieczór zamknął Marcin Sanak z Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów, który w niezwykle oryginalnym wykładzie "Do kiedy dominikanie nosili korony? Z dziejów fryzur Braci Kaznodziejów” opowiedział o symbolice i ewolucji dominikańskiej tonsury. -Tonsura była nie tylko znakiem przynależności zakonnej, ale także elementem codziennego życia duchowego - tłumaczył, przywołując liczne przykłady z ikonografii i dokumentów historycznych.
O dominikańskiej tonsurze-fragmentSpotkanie w Czarnej Sali było nie tylko okazją do uczczenia rocznicy, ale również do refleksji nad bogatym dziedzictwem dominikanów, którzy od blisko 800 lat są częścią historii Gdańska. Jak przypomniał o. Michał Osek, klasztor św. Mikołaja to miejsce, które przetrwało wiele burz dziejowych i nadal stanowi ważny punkt na mapie duchowej miasta.
- To było znakomite i bardzo ciekawe spotkanie. Dowiedziałem się nie tylko wiele o historii zakonu, ale także o gdańskim klasztorze i jego znaczeniu na przestrzeni wieków. Prelegenci w przystępny sposób przybliżyli różne aspekty życia dominikanów, co naprawdę poszerzyło moje spojrzenie na ich działalność. Zdecydowanie warto było tu być - mówił pan Jacek, uczestnik konferencji. Inne osoby podkreślały, że takie wydarzenia pozwalają zrozumieć historię i dziedzictwo duchowe Gdańska.