W cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku-Wrzeszczu wyznawcy różnych tradycji chrześcijańskich – prawosławni, katolicy i protestanci – spotkali się na wspólnej modlitwie o jedność. W słowie bp Marcin Hintz przypomniał o nadziei, gotowości i znaczeniu ekumenizmu.
W sobotni wieczór 25 stycznia w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku-Wrzeszczu, odbyło się nabożeństwo Wielkich Nieszporów, będące częścią Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. To szczególne wydarzenie zgromadziło wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, w tym duchownych Kościoła katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-metodystycznego, siostry zakonne oraz kleryków z Gdańskiego Seminarium Duchownego.
Modlitwa nieszporów w cerkwi w Gdańsku - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025Gospodarzem uroczystości był proboszcz cerkwi ks. mitrat Dariusz Jóźwik, który powitał zebranych. - Witam wszystkich na wspólnej modlitwie wieczornej w naszej świątyni. Choć jako chrześcijanie różnych wyznań modlimy się w różny sposób, to nasza wspólna modlitwa trafia do naszego Jedynego Ojca, Boga - mówił proboszcz gdańskiej cerkwi.
Słowo podczas nabożeństwa wygłosił bp Marcin Hintz, biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Kaznodzieja skupił się na motywie gotowości na spotkanie z Chrystusem, nawiązując do słów Ewangelii św. Łukasza i objawienia św. Jana. - Jezus zaprasza nas, byśmy byli podobni do ludzi oczekujących swego Pana, gotowych, by otworzyć mu drzwi, gdy powróci. To wezwanie do czuwania, ale także do wytrwałości - mówił bp Hintz.
Nieszpory w gdańskiej cerkwi - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025Biskup odniósł się także do znaczenia jedności chrześcijan, podkreślając, że działania ekumeniczne są wyrazem troski o przyszłość Kościoła. - Ekumenizm jest naszą wspólną odpowiedzialnością. Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do ochrony tego, co wypracowaliśmy - naszej wiary, nadziei i miłości. To budowanie jedności wymaga nieustannej gotowości, nawet w chwilach zniechęcenia i zmęczenia - zaznaczył.
Podczas homilii nie zabrakło także refleksji eschatologicznych, które - jak podkreślił bp Hintz - mają szczególne znaczenie w kontekście chrześcijańskiej wiary. - Biblijne obrazy, jak przepasane biodra i zapalone lampy oliwne, przypominają nam o potrzebie gotowości. Chrystus przyjdzie o godzinie, której się nie spodziewamy. Naszym zadaniem jest czuwanie i nieustanne działanie na rzecz jedności Kościoła - przypominał.
Słowo bp. Marcina Hintza - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025Bogatą liturgię prawosławną upiększył śpiew parafialnego chóru, który po nieszporach wykonał także kilka tradycyjnych kolęd. W trakcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Gdańsku wielokrotnie podkreślano, że ekumenizm to proces wymagający cierpliwości i zaangażowania. Bp Marcin Hintz zakończył swoje rozważanie słowami nadziei. - Niech naszą siłą będzie wiara w zmartwychwstanie i przyszłe spotkanie przy jednym stole Chrystusa. To On jest Panem życia, jedności i pokoju - powiedział.
Wierni podkreślają wartość wspólnych modlitw. - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest szczególną okazją, by wspólnie przekraczać granice podziałów i budować mosty między wyznaniami. To nabożeństwo było tego wyjątkowym świadectwem - mówiła pani Iwona, która od kilku lat uczestniczy w nabożeństwach w różnych trójmiejskich kościołach chrześcijan.